Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Ekonomi Siverekli hayvan besicileri sorunlarına çare arıyor

Siverekli hayvan besicileri sorunlarına çare arıyor

ŞANLIURFA- Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinde yaklaşan kurban bayramı öncesi besiciler, yem fiyatlarına yapılan artış ve kurbanlıklara yapılan ambargodan dolayı zor günler yaşıyor.

Giriş Tarihi: 13 Ağustos 2018 Pazartesi 13:49
Siverekli hayvan besicileri sorunlarına çare arıyor

Türkiye'nin en büyük hayvan pazarlarından olan çevre il ve ilçelerin uğrak noktası olan Siverek Hayvan Pazarında besiciler yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde çeşitli sorunlar ile boğuşuyor.

Artan yem fiyatları ile birlikte kurbanlık fiyatlarındaki artışı, kurbanlıklara yansıtmayan besiciler, buna rağmen alıcıların kurbanlık fiyatlarının yüksek olduğundan şikayetçi olması besicileri muzdarip etti.

Özellikle İstanbul'un Avrupa yakasına gönderilen hayvanların çeşitli sebeplerden dolayı bekletilmesi, besicilerin mağduriyetini artırıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Hayvan besicisi Yılmaz Koyunbakan şunlar kaydetti. “Bizler 30 – 40 yıldır hayvan besiciliği ile uğraşıyoruz. Altı ay boyunca ahırda beslediğimiz hayvanları, kurbanda İstanbul'da satmak için son iki haftayı beklemekteyiz. Gerek satmış olduğumuz, gerek ise satışını beklediğimiz hayvanların bir kısmı İstanbul Anadolu yakasından, Avrupa yakasına gitme konusunda bir takım hastalıklar bahane gösterilerek geçişine izin verilmemektedir. Ancak hayvanların sağlık kontrolü ve küpeleri olmasına rağmen hiçbir hastalık yokken bizlere hastalık şüphesi gerekçe gösterilerek , Avrupa yakasına geçiş izni verilmemesi bir takım rantlardan dolayı olduğunu düşünüyoruz. Bu sadece Siverek için değil; Doğu’da bulunan bütün hayvan besicilerini önemli bir şekilde etkilemektedir. Altı ay boyunca ahırda beslediğimiz bu kurbanlıklar için aldığımız yemlerin fiyatlarında yapılan % 30’luk zam bizleri önemli bir şekilde etkiliyor. Canlı olarak kilosuna 22 veya 23 liraya aldığımız hayvanların, şuanda talep edilen fiyatın bu rakamın altında olması zararımızı önemli bir şekilde ortaya koymaktadır" dedi.

Sorunlarına çözüm aradıklarını belirten Koyunbakan, "Biz besiciler olarak buradan Cumhurbaşkanımız ve Tarım Bakanımıza sesleniyoruz. Özellikle Avrupa yakasına geçişlere izin verilmesi, ithal kurbanlıkları değil de, yerli kurbanlıkların alımına teşvik edilmesi ve hayvan yemlerine yapılan zamların günümüz koşulları göz önünde bulundurularak gözden geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Hakan LaleYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık