Siverek Haber

Siverek Haber

Ana Sayfa Ekonomi TARİHİ MOZAİKLER KORUMA ALTINA ALINDI

TARİHİ MOZAİKLER KORUMA ALTINA ALINDI

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Aşağı Alankoz Mahallesi’nde bulunan tarihi mozaikler Siverek Kaymakamlığı tarafından koruma altına alındı.

Giriş Tarihi: 27 Şubat 2015 Cuma 16:42
TARİHİ MOZAİKLER KORUMA ALTINA ALINDI

ŞANLIURFA- Siverek İlçesine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Aşağı Alankoz Mahallesi kırsalında izinsiz yapılan kazılarda 50 metrelik alanda tarihi mozaikler bulundu.

Bulunan tarihi mozaikler hakkında gazeteciler açıklama yapan Siverek Kaymakamı Hamza Erkal, “Yapılan başarılı operasyonla toprağın 1,5 metre altında 3. veya 4. yüzyıllara ait olduğu tahmin edilen ve üzerinde avlanan hayvan figürlerinin bulunduğu tarihi mozaikler bulunmuştur. Bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınmış olup izinsiz kazı olayı ile ilgili 1 kişi gözaltına alınmıştır”

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bölgede zaman zaman böyle eserlere rastlanabildiğini ifade eden Erkal, "Bölge tarihi bir bölge olduğu için zaman zaman küçük parçalar bulunuyordu. Bu kez bu bölgede böyle büyük bir çapta tarihi bir eser ilk kez bulundu. Eser korunmuş halde üzerindeki figürler canlı, kazı ekipleri bölgede kazı çalışması yapacak" dedi.

Siverek ilçesinin tarihi bir yerleşim yeri olduğunu belirten Erkal ‘’ İlçemizde saklı bulunan tarihi hazinenin gün yüzüne çıkarılması ve bunun İlçeye ve ülkeye kazandırılması amacıyla gerekli çalışmaların yapılması için girişimlerde bulunacağız’’ dedi.

Haber MerkeziYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık