Kaymakamlık: Son 4 seçimdir aynı yerde oy kullanılıyor

"Köyde muhtarın evinde sandık kurulmuş" iddiaları ile ilgili Siverek Kaymakamlığınca yapılan açıklamada kamusal alan olmadığından dolayı son 4 seçimdir köy odasına sandık kurulduğu ifade edildi.

Kaymakamlık: Son 4 seçimdir aynı yerde oy kullanılıyor
28 Mayıs 2023 - 15:08 - Güncelleme: 28 Mayıs 2023 - 16:28
Cumhurbaşkanı ikinci tur seçimleri için Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine 60 kilometre uzaklıkta bulunan yaklaşık 190 seçmenin bulunduğu Kavaklıdere kırsal Mahallesi'nde oy kullanım işlemleri sırasında gerginlik yaşandı.

Mahallede okul veya resmi kurum bulunmadığından dolayı mahalle sakinleri tarafından ilçe seçim kurulundan izin alınarak muhtara ait köy odasında 1364 numaralı sandık kuruldu.

Olaysız başlayan oy kullanma işlemleri sırasında bir seçmen, "Neden muhtarın evinde oy kullanıyoruz" diyerek sandık görevlileri ile tartışmaya başladı. Olayın sosyal medyada yayılması üzerine Millet İttifakı bileşenleri tarafından konuyla ilgili açıklama yapıldı.

"Muhtar seçmenleri yönlendiriyor"

DEVA Partisi Siverek İlçe Başkanı Cuma Şirin konuyla ilgili sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "Siverek’e bağlı Kavaklıdere köyü 1364 numaralı sandık köy muhtarının evinde kurulmuş. Muhtar köylülere oy kullandırmayıp bütün seçmenlerin yerine oy kullanmaya çalışıyor." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Merkezi tarafından Siverek'te görevlendirilen Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Yücelen kırsal Mahallesi'nde oyunu kullandıktan sonra iddialarla ilgili Kavaklıdere Mahallesi'ne gitti.

"Tutanağımızı tuttuk, bir gözlemci yerleştirdik ve sandık güvenliğini sağladık"

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Milletvekili Başarır, "Türkiye’nin gündeminde olan Şanlıurfa Siverek Kavaklıdere Köyü 1364 numaralı sandığın başındayız. Köyde oy kullanacak başka bir yer olmaması nedeniyle sandık muhtarın evinin önüne kurulmuş. Biz, tutanağımızı tuttuk, bir gözlemci yerleştirdik ve sandık güvenliğini sağladık." dedi."CHP provokasyon peşinde"

Kavaklıdere Mahallesi'nde yaşanan gelişmelerle ilgili GAPGündemi'nin ulaştığı mahalle sakinleri, olayın bir provokasyon olduğunu ifade etti.

Mahalle sakinlerinden isminin açıklanmasını istemeyen bir vatandaş, "Daha önceki seçimlerde köy camisinde oy kullanıyorduk. Camilerde oy kullanılması yasaklandığı için son 4 seçimdir muhtara ait köy odasında oy kullanıyoruz. Bu seçimde gerekli izinler alınarak yine köy odasında 1364 numaralı sandık kuruldu. Sabah saat 08.00'de herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan oy kullanma işlemleri başladı. Daha önce de muhtarın evinde oy kullanan bir seçmen 'Neden muhtarın evinde oy kullanıyorsunuz' diye olay çıkarmaya başladı. CHP'li grupta olayı provoke etti." ifadelerini kullandı.

Olayın sosyal medyada duyulmasının ardından aralarında milletvekillerinin de olduğu CHP'lilerin köye geldiğini belirten vatandaş, "Köye geldiler ve sandık ile ilgili tutanak tuttular. Bazı şahsi anlaşmazlıklar yüzünden akraba olan mahalle sakinlerinin karşı karşıya getirilmeye çalışılmasını anlayamıyoruz." dedi."Siverek Kaymakamlığı: Son 4 seçimdir aynı yerde oy kullanılıyor"

Konuyla ilgili açıklama yapan Siverek Kaymakamlığı, "İlçemiz Kavaklıdere Mahallesinde 1306 (1364) nolu sandık ile ilgili, ilçe seçim kurulu tarafından mahallede ortak kamusal bir bina olmayışı sebebiyle bağımsız bir girişe ayrıca bütün mahalle için ortak ulaşabilir bir yer olması nedeniyle seçim yeri olarak belirlenmiştir. Son 4 seçimdir aynı yerde oy kullanılmakta olup, şuana kadar her hangi bir olumsuzluk yaşanmamıştır. Oy kullanma işlemi sorunsuz devam etmektedir. Kamuoyunun bilgisine arz olunur." ifadelerini kullandı.

GAPGündemi

 
Bu haber 834 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum