Milletvekili Dusak'a önemli görev

AK Şanlıurfa Milletvekili Abdurrahim Dusak, İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği (İSİPAB) Komisyon Başkanlığı görevine seçildi.

Milletvekili Dusak'a önemli görev
23 Haziran 2023 - 11:37
AK Şanlıurfa Milletvekili Abdurrahim Dusak, 54 ülke parlamentosunun üye olduğu, 22 uluslararası - bölgesel örgüt ve parlamentonun gözlemci statüsünde bulunduğu İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği (İSİPAB) Komisyon Başkanlığı görevine getirildi.

Konu ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Dusak, "İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği (İSİPAB) Komisyon Başkanlığı görevini şahsıma layık gören başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AK Parti Grubumuza ve İSİPAB komisyonu üyelerine ayrı ayrı teşekkür eder, saygılarımı sunarım. Rabbim hayırlı hizmetler yapmayı bizlere nasip etsin, inşallah." ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Çakmak'tan tebrik mesajı

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, "İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği (İSİPAB) Komisyon Başkanlığı görevine seçilen değerli Milletvekilimiz Sn. Prof. Dr. Abdurrahim DUSAK'ı tebrik eder muvaffakiyetler dilerim." dedi.


İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği (İSİPAB) Nedir?

İslam İş Birliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 17 Haziran 1999 tarihinde İran'ın başkenti Tahran'da yapılan Kurucu Konferans'ta İç Tüzük'ün kabulü ile kurulmuştur. Birliğin kurulmasına ilişkin ilk çalışmalar Parlamentolar Arası Birliğin 9-10 Eylül 1998 tarihli Genel Kurulu esnasında ve daha sonra 14-15 Aralık 1998 tarihlerinde Tahran'da yapılan koordinasyon toplantılarında yapılmıştır. Merkezi Tahran’dadır ve çalışma dilleri Arapça, İngilizce ve Fransızcadır.

Birliğin hukuki kaynağı, 1999'da kabul edilen İç Tüzüktür. Ancak bu İç Tüzük 19 Ocak 2011 tarihinde değiştirilmiştir. Birlik, bir anlamda İslam İş Birliği Teşkilatı'nın (İİT) parlamento ayağını oluşturmaktadır ve parlamentolar arasında kapsamlı ve yararlı bir iş birliği sağlamayı ve İslami Danışma (Şura) ilkesinin uygulanmasını amaçlamaktadır.

Şu an için birliğe 54 ülke parlamentosu üyedir. Ayrıca 22 uluslararası - bölgesel örgüt ve parlamento gözlemci statüsündedir. İİT'ye üye olup Birliğe üye olmayan üç ülke vardır. 

İSİPAB Dönem Başkanlığı 9-10 Aralık 2021 tarihinde TBMM'nin ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirilen İSİPAB 16'ncı Konferansı ile Türkiye'ye geçti. İSİPAB son toplantısını Cezayir'de yaptı.

GAPGündemi.com

Bu haber 530 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GGC'den İrfan Gazetesi'ne 100. Yıl Onur Ödülü
GGC’den İrfan Gazetesi’ne 100. Yıl Onur Ödülü
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi