Özaslan: Sürücü adayları için şehir dışında eğitim almalı

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, sürücü kurslarının sürücü adaylarına verdiği sürüş eğitimlerinin şehir dışında uygun bir alanda verilmesi gerektiğini ifade etti.

Özaslan: Sürücü adayları için şehir dışında eğitim almalı
05 Mayıs 2023 - 13:15
HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, şehir içi trafikte ciddi tehlikelere yol açan sürücü kurslarının sürücü adaylarına verdiği sürüş eğitimlerinin şehir dışında uygun bir alanda verilmesi ile ilgili öneride bulundu.Sürücü kurslarının eğitim verdiği eğitim alanında incelemelerde bulunan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan; eğitmenleri, sürücü adaylarını ve çevre esnafını ziyaret ederek şikâyet ve taleplerini dinledi.
Özaslan "HÜDA PAR olarak bu hafta şehir içi trafiğinde ciddi tehlike oluşturan bir problemi ve buna yönelik bir çözüm önerisini paylaşacağız" dedi.

Akan trafikte eğitim çok zor oluyor

Bir kurs eğitmeni şunları dile getirdi; "Sürücü kursu eğitmeniyim ben. Eğitim verdiğimiz alanda park yerlerinde sıkıntı yaşadığımız için, akan trafiğin içerisinde park etmek çok zor oluyor. Çünkü öğrenciler bayağı acemi. E-Sınavlar ile ilgili de çok büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Şanlıurfa'daki mevcut olan 2 tane salon yetersiz kalmaktadır" dedi.

Sürücü adaylarından biri ise "Ben sürücü adayıyım. Eğitim için buraya geldik. Burada anayol var. Bu bizim için tehlike arz ediyor. Daha güzel bir alan olsa bizim için daha iyi olur" dedi.

Çevredeki esnaflardan biri "Eğitim gören araçlar yüzünden rahat mal indirip bindiremiyoruz. Özellikle sınav günlerinde iş yerimize geldiğimizde, işyerimizin önünde 9-10 tane, hem görevli öğretmenlerin hem de kurs eğitim araçlarının park edildiğini görüyoruz."

Burada kaç defa kaza oldu!

Eğitim alanına yakın bir başka çevre esnafı ise "Burası Şanlıurfa'nın en işlek caddesi. Onun için burası, bu eğitimi gören yeni acemi şoförler için sıkıntılı. Burada kaç defa kaza oldu."
 Başka bir çevre esnafı da "Burada acemi şoförlerin eğitim yapması ile ilgili çok ciddi sıkıntılar doğuyor ve hatta bir sürü kazalara şahit oluyoruz" diyerek endişe ve sıkıntılarını dile getirdiler.

Biz yaşadık, başkası bu acıyı yaşamasın!

O yolda kardeşini kaybeden bir vatandaş ise "Bahsi geçen sürücü kursu adaylarının sınav ve eğitim alanı güzergâhında 1 yıl önce 23 yaşındaki kardeşim sürücü kursu adayı olan bir hanım efendinin yapmış olduğu hatalı sollamadan kaynaklı olay yerinde vefat etti. Aynı acıyı bir başkasının yaşamaması ümidi ile sürücü kursu adaylarının eğitim ve sınav yerlerinin şehir dışında daha güzel imkânı olan bir yere taşınmasını temenni ediyoruz. Aynı acıyı biz yaşadık, bir başkası yaşamasın." Diyerek yaşadığı acıyı ve temennisini dile getirdi.

Anlatmak istediğimiz şey bu işte…

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı E
min Özaslan, çekim yaptığımız esnada haber geldi ve sürücü adayı tarafından yeni bir kaza oldu. Tevafuka bakar mısınız? Anlatmak istediğimiz şey bu işte…

Burası Hal Pazarı ile Akçakale Çevre Yolu arasında bulunan bölge, cadde. Görüyorsunuz trafik çok yoğun. Sürücü adayları burada eğitim görüyor ve bu da ciddi tehlikelere maalesef kapı aralıyor.

İnsan hayatı çok değerli

Yapılması gereken şey; sürücü adayları için, ilgili kurumlar bir araya gelecek ve şehrin dışında daha uygun bir yer, bir zemin bulup, orada bir eğitim parkuru yapılmalı. İnsanlar orada eğitimlerini görsünler, daha sonra şehir içine gelip araç kullanabilsinler. İnsan hayatı çok değerlidir. Burada kazalar oldu ve bazı insanlar hayatını bile kaybetti.

E-Sınav Merkezleri artırılmalı

Özaslan son olarak "Şanlıurfa gibi bir yerde sadece iki tane e-sınav salonu var. Biran önce e-sınav merkezleri ve salonları da artırılmalı ki; insanlar rahat bir şekilde sınavlarını verebilsinler. Daha hızlı bir şekilde bu işlemler yürütülebilsin diye." diyerek, yaşanan mağduriyete vurgu yaptı.

www.siverekgenclik.com 
Bu haber 466 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GGC'den İrfan Gazetesi'ne 100. Yıl Onur Ödülü
GGC’den İrfan Gazetesi’ne 100. Yıl Onur Ödülü
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi