Urfa'da 420 diyabetli çocuğa glikoz ölçüm cihazı hediye edildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tip 1 Diyabet hastası çocuklar için "Glikoz Ölçüm Cihazı" yardım uygulaması başlattı.

Urfa'da  420 diyabetli çocuğa glikoz ölçüm cihazı hediye edildi
05 Mayıs 2023 - 12:15
Uygulama ile 0-18 yaşları arasında, ekonomik durumu iyi olmayan çocuklara "Glikoz Ölçüm Cihazı" hediye edilmesi planlanıyor.

6 Şubat tarihinde yaşanan deprem felaketinin ardından deprem bölgesinde yaşayan Tip 1 Diyabet hastaları için yaş Aralığı 0-22 yaş olarak uygulanmaya başlandı.

Uygulama kapsamında Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen program ile Tip 1 Diyabet hastasına glikoz ölçüm cihazı edildi. Urfa'da 420 Tip 1 Diyabet hastasına "Glikoz Ölçüm Cihazı" verileceği öğrenildi.

Burada düzenlenen programa katılan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, çocuklarla tek tek ilgilenerek Glikoz Ölçüm Cihazlarını teslim etti.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Vali Ayhan, "Elinize değil yüreğinize dokunuyoruz. Şanlıurfa'daki diyabetli 420 evladımıza sensörlü glikoz ölçüm cihazlarını teslim etmenin sevincini yaşıyoruz. Minik parmaklar artık iğneyle acımayacak! Benim için özel olan bu projede emeği geçenlere teşekkürler. Devletimiz var olsun." dedi.
Tip 1 diyabet nedir?

Tip 1 Diyabet (İnsüline bağımlı diyabet): Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan, pankreasta insülin üretiminin yetersiz olması veya hiç olmaması kaynaklı ve dışarıdan insülin alımının zorunlu olduğu diyabet hastalığı türüdür.

Tip 1 Diyabet hastaları günde defalarca parmaklarını delerek kan değerlerini ölçüyor ve çıkan bu değerlere göre günde 4 kez insülin iğnesi yapıyor.

Her gün defalarca parmaklarını delerek kan değerlerini ölçen hastaların parmakları harap oluyor.Glikoz Ölçüm Cihazı neden önemli?

Yeni çıkan teknoloji ile parmakları delmeden kan değerlerini ölçmek mümkün.

Kola takılan "Glikoz Ölçüm Cihazı" sayesinde 14 gün boyunca parmaklar delinmeden kan ölçümü yapılabiliyor. 14 günün sonunda yeni Glikoz Ölçüm Cihazının takılması gerekiyor.

Avrupa ülkelerinde Glikoz Ölçüm Cihazı ücretsiz olarak karşılanırken Türkiye'de bu mümkün değildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama ile deprem bölgesinde 0-22 yaş aralığındaki Tİp 1 Diyabet hastası çocuklara "Glikoz Ölçüm Cihazı" hediye ediliyor.


www.siverekgenclik.com

Bu haber 601 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Siverek Belediyespor 2-1 Kahramanmaraş Kurtuluşspor
Siverek Belediyespor 2-1 Kahramanmaraş Kurtuluşspor
Siverek'te Bursluluk Sınavına 8 bin 274 öğrenci katıldı
Siverek’te Bursluluk Sınavına 8 bin 274 öğrenci katıldı