Şanlıurfa'da kalp çarpıntıları güncel teknolojilerle tedavi ediliyor

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Aritmi Merkezinde kalp çarpıntılarının tedavisi güncel teknolojiler kullanılarak yapılıyor.

Şanlıurfa'da kalp çarpıntıları güncel teknolojilerle tedavi ediliyor
13 Temmuz 2023 - 10:19
Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji bölümünde katater laboratuvarlarında 4 yıldır aktif bir biçimde ritim bozukluklarının tedavisine yönelik olarak elektrofizyolojik çalışmalar (EPS/Ablasyon) ve çarpıntı odaklarının yakılması işlemleri başarıyla gerçekleştiriliyor.

Kardiyoloji Anabilim Dalı Aritmi Merkezi sorumlusu Prof.Dr. İbrahim Halil Altıparmak, özellikle kalp çarpıntıları tedavilerinde güncel teknolojik yöntemlerden yararlandıklarını vurguladı.
2022 yılında toplam 52 hastaya EPS/Ablasyon işlemi uygulandıklarını belirten Prof.Dr. Altıparmak, 2023 yılının ilk 6 ayında bu rakamın 42’yi bulduğunu ifade etti.

Prof.Dr. Altıparmak, “Son 1 yıldır en sık ritim bozukluğu olan Atriyal Fibrilasyon işlemlerine yönelik dondurarak yakma işlemleri yapılmaktadır. Şanlıurfa’nın tek aritmi merkezi olan hastanemizde haziran 2023'den itibaren de ritim bozukluklarının 'Üç Boyutlu Haritalama' yapılarak, daha kompleks ve zor ritim bozukluklarının yakılarak tedavisi işlemlerine başlamış bulunmaktayız.

Her yıl ortalama 200 kadar hastada kalp pili işlemleri yapılmaktadır. Kliniğimizde tek, çift ve üç kablolu kalp pili implantasyonlarına ek olarak, daha önce takılmış kalp piline bağlı gelişmiş çeşitli pil problemlerinin çözümlenmesi, enfekte veya fonksiyon dışı kalp pili sistemlerinin çıkarılarak yenilerinin implantasyonları gibi her türlü pil işlemleri ve takipleri de yapılmaktadır.” dedi.

Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Demirbağ  ise, Kardiyoloji Aritmi Merkezinin faaliyetlerini yürüten Prof. Dr. İbrahim Halil Altıparmak ve Doç. Dr. Mustafa Beğenç Taşcanov’dan oluşan aritmi ekibinin başarılı çalışmaları ile aritmi alanında Şanlıurfa ve çevresinde önemli bir boşluğu doldurduğunu belirtti.

Prof. Dr. Demirbağ, kliniğin sağlık hizmetlerinin sürdürülmesi için desteklerini esirgemeyen Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu başta olmak üzere  Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Çiftçi, Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İdris Kırhan’a ve emeği geçen kardiyoloji ekibi çalışanlarına teşekkür etti.

 
Bu haber 297 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GGC'den İrfan Gazetesi'ne 100. Yıl Onur Ödülü
GGC’den İrfan Gazetesi’ne 100. Yıl Onur Ödülü
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi
Siverek'te 3 kilo 93 gram uyuşturucu madde ele geçirildi