Şanlıurfa'da PKK operasyonunda 15 kişi tutuklandı

Şanlıurfa Merkez, Suruç ve Viranşehir ilçeleri ile Mardin ve Gaziantep illerinde PKK'ye yönelik yapılan operasyonlarda 23 kişi gözaltına alındı.

Şanlıurfa'da PKK operasyonunda 15 kişi tutuklandı
05 Temmuz 2021 - 12:32

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Şanlıurfa TEM ve İstihbarat Şube Müdürlükleri tarafından koordineli olarak yapılan çalışmalar sonucunda; 2016 yılında terör örgütü kırsal alanına katıldığı, örgüt içerisinde sabotaj/suikast eğitimi aldığı, 2,5 yıl süre ile örgüt mensuplarına eğitim verdiği ve illegal yollardan ülkemize geldiği, Mardin ve Şanlıurfa kırsal alanında örgüt adına faaliyetlerine devam ettiği/edeceği yönünde hakkında bilgiler bulunan  bir örgüt mensubu ile ilgili Şanlıurfa ili Viranşehir, Suruç ve Birecik ilçelerinde çalışma yapılmıştır.

PKK/KCK-PYD/YPG silahlı terör örgütü tarafından bölgede sansasyonel eylemler yapmak ve Şanlıurfa AK Parti Milletvekili ile kardeşine yönelik eylem/suikast gerçekleştirmek amacıyla görevlendirildiğini beyan eden  "Azad Pirsus" kod adlı terörist S.P. ,  Şanlıurfa ili Birecik ilçesinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğümüzce yakalanarak gözaltına alınmıştır." denildi.


Emniyet İl Müdürlüğünün açıklamasının devamında, "Devam eden çalışmalarda yakalanan örgüt mensubu ile irtibatlı ve metropol illerde suikast tarzı eylemlerde bulunmak maksadıyla örgüt mensubuna yardım/yataklık ve malzeme temininde bulundukları ve ikametlerinde terör örgütüne ait silah/mühimmat/patlayıcı malzemeler olabileceği yönünde haklarında ifade/teşhis ve bilgiler bulunan daha önce deşifre edilmemiş işbirlikçi şahıslara yönelik Şanlıurfa Merkez, Suruç ve Viranşehir ilçeleri ile Mardin ve Gaziantep illerinde yapılan operasyonel faaliyet sonucunda 23 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Yapılan ikamet aramaları ve şüpheli şahısların göstermiş oldukları yerlerde yapılan çalışmalar sonucunda; 3 adet el bombası, bir adet suikast ve terör eylemlerinde kullanılmak üzere hazırlanmış hücum yeleği,  bir adet M-16 marka uzun namlulu silah ve bu silaha ait (7) adet şarjör ile (176) adet fişek,bir adet AK-47 (Kaleşnikof) marka silah ve bu silaha ait 3 adet şarjör ile 101 adet fişek, bir adet tabanca ve 3 adet şarjör, bir adet kurusıkı olarak tabir edilen tabanca ve bir adet şarjör, bir  adet gece görüşlü termal dürbün,çok sayıda dijital materyal, örgütsel fotoğraf ve dokümanlar ile kırsal alanda kullanılan kişisel yaşam malzemeleri ele geçirildi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde işlemleri tamamlanan ve adli mercilere sevk edilen şüphelilerden 15'i tutuklandı, 8 şüpheli ise adli kontol şartıyla serbest bırakıldı. (İLKHA)

 
Bu haber 229 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeşilay Şube Başkanından Metamfetamin (kristal) uyarısı
Yeşilay Şube Başkanından Metamfetamin (kristal) uyarısı
"İhmalden dolayı hasta ölümden döndü" iddiasıyla ilgili açıklama
"İhmalden dolayı hasta ölümden döndü" iddiasıyla ilgili...