Telafi eğitimleri ne zaman başlayacak?

Telafi eğitimini Gaziantep'ten başlatan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bugünden itibaren Türkiye genelindeki tüm okullarda telafi eğitiminin başladığını ve ailelerden çocuklarını okullara göndermelerini istedi.

Telafi eğitimleri ne zaman başlayacak?
Editör: Yaşar Aksoy
05 Temmuz 2021 - 13:31
Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Bakan Selçuk, “Eğitim Yatırımları Toplu Açılış Töreni”ne katılarak yapımı tamamlanan aralarında ilkokul ve ortaokul ve meslek liselerinin bulunduğu 21 okulun açılışını yaptı.

Şahinbey ilçesi Abdülhamithan Mahallesi’ndeki Abdülhamithan Mesleki ve Teknik Lisesi'nde yapılan törende konuşan Bakan Selçuk, eğitimin önemine dikkat çekti.

Yapımı tamamlanan 21 okulun toplu açılışını yaptıklarını anımsatan Bakan Selçuk, yeni eğitim binaları yapılması noktasında ödevlerini yerine getirdiklerini aktardı.

“Gaziantep’in Tokyo ile New York ile Londra ile yarışması gerekiyor”

Bugün kendileri için özel ve önemli bir gün olduğunu belirten Selçuk, “Ekip arkadaşlarımızla beraber 5 Temmuz’da ‘telafide ben de varım’ çalışmasını Türkiye’de nereden başlatsak diye bu soruyu sorduğumuzda hiç tereddüt etmeden aklımıza gelen ilk şehir Gaziantep oldu. Çünkü Gaziantep bizi her zaman şaşırtıyor. Gaziantep kurum ve kuruluşlarıyla, vatandaşlarıyla, hayırseverleriyle milli eğitimden daha çok çalışan bir eğitim gönüllüsü gibi bir hizmetin peşinde ve bundan dolayı da müthiş bir memnuniyet duyuyoruz ve her yerde bu şehri örnek gösteriyoruz. Gaziantep’in çabası çok özel ve güzel. Rekorlar kırarak tüm dünyaya örnek oluyoruz. Bu yüzden de Gaziantep’in kendisi ile yarışmasını bölgedeki illerle ya da Türkiye ile yarışmasını artık yeterli bulmuyorum. Gaziantep’in Tokyo ile New York ile Londra ile yarışması gerekiyor. Bu cesareti veren Gaziantep’in kendisidir. Gaziantep nasıl olsa halleder diye bir güven veriyor bu şehir.” dedi.

“Nicelikten niteliğe doğru bir yolculuğun peşindeyiz”

Gaziantep’te 20’den fazla okulun açılışını gerçekleştirdiklerini anımsatan Selçuk, “Bütün bunları güzel bir ödev olarak yapıyoruz ama bu ödevimizi yaparken aslında temel ihtiyaçlarımızı karşılayıp çocuklarımızı dünyadaki akranlarıyla güzel bir yarış içerisinde belli bir noktaya gelmelerini arzu ediyoruz. Nicelikten niteliğe doğru bir yolculuğun peşindeyiz. Çok ödevimiz var halen çok çalışmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

“Çocukların dünyadaki akranlarıyla belli bir noktaya gelmelerini arzu ediyoruz”

Meslek eğitimleri büyük verdiklerini belirten Selçuk, “Mesleki eğitimle birlikte 53 sektörün her biriyle ayrı ayrı konuştuğumuzda, taleplerini dinlediğimizde bizden toplamda 12 maddede mesleki eğitim istiyorlar. Bu 12 maddenin 11’i tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin aldığı kararlarla ve arkadaşlarımızın çalışmalarıyla 11 madde tamamlandı. Sektörlerin tüm beklentilerini karşılamak için yakın zamanda 12’nci maddeyi de gerçekleştirmek için yol alacağız.” şeklinde konuştu.

Covid-19 salgınının dünya genelinde belli problemleri beraberinde getirdiklerini ifade eden Selçuk, bu süreçte Türkiye'nin dünya ölçeğinde başarılara attığı imzadan dolayı tüm eğitim camiasına ve velilere teşekkür etti.

Ulusal Destekleme Programı (UDP) çerçevesinde başlatılan “telafide ben de varım” çalışmasının çok yankı bulduğunu ifade eden Selçuk, “İstedik ki eğitim meselesi sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nın meselesi olmasın. Bu mesele Türkiye’nin meselesi olsun. Özellikle bu projeyi yaparken simülasyonu Türkiye’de nerede yapalım diye düşündüğümüzde aklımıza gelen en hazırlıklı şehir Gaziantep oldu. Proje için yaklaşık 40 kişilik bir ekip bu şehirde çalıştı. Gaziantep’te simülasyonu yapılan proje böylelikle tüm Türkiye’ye yayıldı.” diye konuştu.

Velilere seslenen Selçuk, “Velilerimizden istirhamım; çocukların eğitimi bitmez. Çocukların eğitimi hayat boyu, yaz ve yıl boyu sürer. Bu eğitim sadece bir akıl eğitimi değildir. Bu eğitim vicdan eğitimi ile bütünsel insan oluşmaz. İnsan yarım kalır. O yüzden de vicdan eğitimi ile idraki akıl eğitiminin birlikte yol alması gerekiyor. İşte tamda bu yüzden salgın döneminde oluşan açıklarımız için bir fırsat oluşmuş durumda. Lütfen veliler yaz tatilinde çocuklarını telafide ben de varım çalışmamıza göndersinler. Velilerimiz sadece telefonlarına bakarak nerede ne faaliyetlerin olduğunu görebilirler. Yaz boyunca çocuklarımız boş durmasın, canları sıkılmasın. Eğitimlerine hep beraber katkı verelim ki Gaziantep yücelsin, bu ülke yücelsin. Katkı verelim ki hep beraber bu ülkenin dünyada örnek teşkil edecek bir eğitim başarı hikayesini ortaya koymasına da beraber şahitlik edelim. İstiyorum ki bütün illerimiz Gaziantep'teki bu çabayı gösterebilsin, eğitim, bilim neşesi Türkiye'nin her yerinde yükselsin. Böylece biz daha büyük yollar alalım.” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Selçuk, yapımı tamamlanan okullara bağlanarak toplu açılışı gerçekleştirdi.

Programa Bakan Selçuk’un yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, ilçe milli eğitim müdürler, öğrenciler ve davetliler katıldı. (İLKHA)

 
Bu haber 204 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da yol verme kavgasında kan aktı: Bir ölü bir yaralı
Şanlıurfa'da yol verme kavgasında kan aktı: Bir ölü bir yaralı
Şanlıurfaspor yeni teknik direktörü ile anlaştı
Şanlıurfaspor yeni teknik direktörü ile anlaştı