Siverek'te elektrik kesintileri protesto edildi

Yeniden Refah Partisi Siverek İlçe Başkanlığı tarafından organize edilen basın açıklamasında kentte yaşanan elektrik kesintilerinin halkı mağdur ettiği ifade edildi.

Siverek'te elektrik kesintileri protesto edildi
09 Aralık 2022 - 17:06
Kanlıkuyu Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasını Yeniden Refah Partisi Siverek İlçe Başkanı Mehmet Ali Çulcu okudu.

Basın açıklamasına diğer siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.


Basın açıklaması tam metni

"Bilindiği gibi Siverek'in en önemli sorunlarından biri olan Dedaş'ın Siverek'e, Siverek halkına yapmış olduğu zulmü için burada toplanıp basın açıklaması yapma gereği duyduk.

Malum teknoloji çağında yaşıyoruz artık öyle olmuş ki elektriksiz hiçbir şey yapılmıyor. Özellikle bu kış aylarında elektrik kesintileri artık halkımızı çileden çıkarmıştır. Bu Dedaş zulmünün nereye kadar böyle devam edeceğini merak ediyoruz.

Vatandaşlarımız için elektrik 2 sezonda çok önemlidir;  birincisi yazın çiftçilerimiz ekinlerini sularken, ikincisi ise kışın esnafımız ve halkımız, ışığa, ısıya ihtiyaç duyarken, elektrik olmadan aş olmaz, elektrik olmadan iş olmaz, elektrik olmadan eğitim öğretim olmaz, zanaat olmaz, sanat olmaz.

Günlük ortalama 1 ila 2 saat arasında hemen hemen tüm mahallelerde elektrik kesintileri olmaktadır. Bu durum bazı mahallelerde 3 ila 5 saati de bulmaktadır. Tüm basın mensubu arkadaşlarımdan rica ediyorum son 15 günün elektrik kesintileri bizim tarafımızdan kayıt altına alınıp verileri not altına alınmıştır. Bunları yakından çekip sosyal mecralarda paylaşırsanız sevinirim.  Yaklaşık 2 yıl önce yollarımızı ve sokaklarımızı cehenneme çevirip yer altına aldığınız kablolarınız nasıl oluyor da her gün arıza veriyor, ya sizin elemanlarınızda sorun vardır ya da siz Dedaş yöneticileri halkımıza arıza var diyip halkımızı kandırıyorsunuz.

Mesken dışına çıkardığınız saatlerin panoları 7/24 açık şimdi niye açık olduğunu da sizlere açıklayacağım. Dışarı aldığınız panoların içinde kullandığınız şalterler yüksek watta ki cihazlarda arızalanıp işlev görmeyecek duruma gelip elektrikleri kesiyor, mesken sahibi de panoya bakıyor kilitli 186 yı arıyor, 186 mesken sahibine eki yollayacağını söylüyor fakat ekip 30-40 dakika sonra hatta bazen hiç gelmiyor. Vatandaşta çözümü kendisinde bulup kilidi kırıyor. Tabiî ki bizler kilidin kırılmasını tasvip etmiyoruz.  Fakat eksikliğiniz vatandaşa bunları yaptırmak zorunda bırakıyor.

Şimdi Dedaş yetkililerine birkaç sorum olacak

-dışarıya aldığınız saatlerin güvenliğinden halk mı sorumlu yoksa siz Dedaş mı sorumlu ?

Gerçi sizler halka güvenseydiniz saatleri dışarı almazdınız o ayrı mesele, Eğer halk sorumluysa panonun güvenliğini nasıl sağlayıp koruyacak,
Eğer siz sorumluysanız saatlerin mekanizmasını bozan veya kıran şahısları tespit etmek varken panoda bulunan suçlu suçsuz tüm saat sahiplerine neden ceza kesiyorsunuz, Bunu hangi hakla ve ne münasebetle yapıyorsunuz?

İkinci bir husus panodan incelenmek üzere sökülüp incelemeye gönderilen saatlerin %92 sine kaçak para cezası gelmektedir.
Burada devlet yetkililerine sesleniyorum.

Sökülüp incelemeye gönderilen bu saatlerin aynı firma ve ekip tarafından incelenmesi ve hatalı bulunması ne kadar doğru davranıştır bu incelenme durumunun tarafsız ve objektif bir firma tarafından yapılması gerekmiyor mu?

Geçen aylarda abonesi eski olan vatandaşlarımıza baskın yapar gibi 2-3 Dedaş personeli ve emniyet güçlerimizle beraber esnaflarımızın elektriğini kestiniz, halkımızı emniyet güçlerimizle karşı karşıya getirmek istediniz, burada amaç vatandaşların gelip size 400-500 lira gibi bir depozito vermesini sağlamaktı.

Abonesi eski olanda faturasını ödüyor abonesi yeni olanda ödüyor zaten vatandaşımızın fatura ödememek gibi bir lüksü de yok çünkü ödeme günü geçen abonenin elektriği kesiliyor.

Bugün 21 yüzyılda vatandaşımıza, esnafımıza elektrikle yaşamayı çok görüyorsunuz, geçen 3 gün önce 5 saatlik elektrik kesintisinden dolayı yüzlerce esnafımız dükkânını açamadı, açanda karanlık olduğundan dolayı iş yapamadı.

Solunum ve diyaliz cihazına bağlı olarak yaşayan vatandaşlarımızı,
Evi 5-6 katta olup elektrik kesintisinden dolayı asansöre binemeyen ve babasının sırtında 6 kat yukarı çıkan engelli vatandaşlarımızı düşünecek vicdanınızı nerede bıraktınız ey DEDAŞ YETKİLİLERİ

Bizleri dinlediğiniz i ve burada bulunduğunuz için teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın Allah a emanet olun."

www.siverekgenclik.com


Bu haber 770 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Siverek Hayvan Pazarında silahlı kavga: 1 ölü 5 yaralı
Siverek Hayvan Pazarında silahlı kavga: 1 ölü 5 yaralı
Siverekli öğrenciler madalyalarla döndü
Siverekli öğrenciler madalyalarla döndü