Temsil ve ağırlama giderleri elektrik tarifesi kapsamından çıkarıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), halkın büyük tepkisine neden olan elektrik dağıtım şirketlerinin misafir ağırlama ve temsil gibi giderlerinin faturalara yansıtılması kararından geri adım attı.

Temsil ve ağırlama giderleri elektrik tarifesi kapsamından çıkarıldı
14 Aralık 2020 - 09:38

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, İLKHA'nın da gündeme getirdiği elektrik dağıtım şirketlerinin bağış, sponsorluk, reklam, tanıtım, ceza, temsil, ağırlama, ilan ve dernek aidat giderlerini artık tarifeden alamayacağını açıkladı.


 


Pandemi sürecinde birçok çalışanın işsiz kalması, ekonomideki kötü gidişat ve hayat pahalılığı halkın belini bükerken elektrik dağıtım şirketlerinin vatandaşı ilgilendirmeyen giderlerinin faturalara yansıtıldığının ortaya çıkması büyük tepkilere neden oldu.


Halk, yıllardır faturalara yansıtılan kayıp-kaçakelektrik bedeline çözüm beklerken geçtiğimiz aylarda kayıp kaçak bedellerinin faturalara yansıtılmasını içeren kanun teklifi de Meclis'ten geçerek söz konusu uygulama 2025 yılına kadar uzatılmıştı.


 


​Bu da yetmezmiş gibi Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 3 Aralık'ta aldığı ve Resmi Gazete'nin 8 Aralık'taki sayısında yer alan karara göre bu kez elektrik dağıtım şirketleriyle elektrik tedarik şirketlerinin yaptıkları masraflar, daha önce olduğu gibi 2021 ila 2025 arasındaki 5 yıllık dönemde vatandaşın faturasına yansıtılacaktı.


Karara göre, elektrik dağıtım şirketlerinin yıl içinde yaptıkları temsil ve ağırlama giderleri, üye oldukları derneklere ödedikleri aidatlar, verdikleri ilanların giderleri gibi tüketiciyi ilgilendirmeyen birçok harcama, halkın ödediği elektrik faturalarından tahsil edilecekti.


 


EPDK, halkın büyük tepkisine neden olan elektrik dağıtım şirketlerinin giderlerinin faturalara yansıtılması kararından nihayet geri adım attı.


EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Bu konunun daha fazla istismar edilmesini engellemek için kurulumuzun bugün toplanarak aldığı kararla tebliğde yer alan temsil ağırlama, reklam, sponsorluk, bağış gibi yanlış algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz." dedi.


Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, "Dağıtım şirketleri kaliteli hizmet sunduğu ölçüde gelir kazanacak. Tüketiciyi üzen, kaliteli hizmet vermeyen ise gelir kaybına uğrayacak." ifadelerini kullandı.


Yılmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


"Tüketicilerimizin hakkına halel getirecek bir adım atmamız asla söz konusu değildir. Sektörümüze yönelik güveni korumamız, polemiklerle vatandaşımızın kafasını karıştırmaya çalışanlara fırsat vermememiz gerekiyor. Bu konunun daha fazla istismar edilmesini engellemek için kurulumuzun bugün toplanarak aldığı kararla tebliğde yer alan temsil ağırlama, reklam, sponsorluk, bağış gibi yanlış algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz. Şirketler bu tip giderlerini tarifeden alamayacak, gelir elde edemeyecek." (İLKHA)


Bu haber 18621 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bugün vefat edenler
Bugün vefat edenler
Urfa'da Filistin'e özgürlük yürüyüşü  (Video)
Urfa'da Filistin'e özgürlük yürüyüşü (Video)