Aşırı sıcaklar beyin kanamasına neden olabiliyor

Yaz aylarında güneşe aşırı maruz kalma neticesinde ölüme kadar gidebilen güneş çarpması, sıcakların başladığı şu günlerde özellikle çocuk ve yaşlıları tehdit ediyor.

Aşırı sıcaklar beyin kanamasına neden olabiliyor
18 Temmuz 2022 - 15:20

Aşırı sıcak ve nemli havalarda artan vücut ısısının vücutta ve beyin hücrelerinde hasara sebebiyet verdiğine dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdal Baysal, bu durumun beyin kanamasına yol açabileceğini söyledi. Güneş çarpmasının doğrudan gün ışığı altında uzun zaman kalanlarda görülen bir sağlık sıkıntısı olduğunu ifade etti.

Gün ışığını alan vücudun ısı dengesinin bozulduğunu ve çeşitli yan etkilerle kendini gösteren güneş çarpması meydana geldiğini belirten Baysal, “Güneş çarpması neticesinde beyinde meydana gelen hasarla ilişkili kalıcı veya geçici nörolojik bozukluklar ortaya çıkabilir. Aşırı sıcaklardan en çok küçük çocuklar, yaşlılar, kanser hastaları, kalp ve solunum yetmezliği olan hastalar, tansiyon ve şeker hastalığı gibi metabolik ve kronik hastalığı olanlar etkilenir. Yaz aylarında dikkatsiz güneşlenmeden kaçınılmalı. Güneş çarpmasına maruz kalındığında bacaklarda kramp, karın ağrısı, bulantı, tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler ortaya çıkabilir" dedi.

“Klima ve vantilatörler vücut ısısının düşürülmesinde etkilidir”

Böyle bir durumla karşılaşıldığında kişinin üzerindeki fazla kıyafetleri çıkarıp gölge ve hava akımı olan bir yere alınması gerektiğini söyleyen Baysal, "Ayrıca kişiye mineral içeriği zengin olduğu için tuzlu ayran ve su içirilmelidir. Bacaklarda kramp geliştiyse kesinlikle masaj yapılmamalıdır. Ayrıca güneş çarpmasına maruz kalan kişiye soğuk kompres tatbiki ve kişinin soğuk su ile duş alması da faydalı olur. Klima ve vantilatörler vücut ısısının düşürülmesinde etkilidir" diye belirtti.

“Güneşin en etkili olduğu sabah 10.00-15.00 saatlerinde güneşe çıkılmaması gerekir”

Güneş çarpmasından korunmak için yapılması gerekenleri sıralayan Baysal, “Mecbur kalmadıkça güneşin en etkili olduğu sabah 10.00-15.00 saatlerinde güneşe çıkılmaması gerektiğini söyledi. İşleri gereği dışarıda çalışanların geniş ve bol kıyafetler giyip, bol su içmelerini, aşırı efordan sakınmalarını tavsiye etti Ev ve iş yerlerinin havalandırılması, mümkünse klima kullanılması gerekir. Sıcak havalarda bol sıvı tüketilmeli, ağır yemeklerden ve fazla yemekten sakınılmalı, bol meyve ve sebze yenilmelidir.” diye konuştu. (İLKHA)

Bu haber 290 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum