Coşkun, ücret adaletsizliği hemen giderilmelidir

Memur- Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun yaptığı açıklamada; Kamudaki ücret adaletsizliği Temmuz ayı beklemeden hemen giderilmelidir” dedi.

Coşkun, ücret adaletsizliği hemen giderilmelidir
09 Mayıs 2023 - 15:56 - Güncelleme: 09 Mayıs 2023 - 15:59

İbrahim Coşkun yazılı olarak yaptığı açıklamada; 2023-2024 yıllarında kamu işçilerine uygulanacak ücret artışları Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bugün açıklandı. Kamu işveren Heyeti ve işçi Sendikaları (TÜRK-lŞ ve HAK-İS) arasında gerçekleştirilen ve uzlaşı ile sonuçlanan görüşmelerde; kamu işçileri için taban ücret 15.000 TL olmakla birlikte %45 ücret artışı kararlaştırıldı.  2023 Ocak ayından geçerli olacak ücret artışında; başta emtia-kira fiyatlarında yaşanan artışlar, %15,21’lik 4 aylık (Ocak- Nisan) enflasyon rakamları ve ekonomik dalgalanmanın dikkate alınarak belirlendiği görülmektedir” diyerek devletin emekçiyi , üretimi ve istihdamı korumaya aldığını ancak bazı meslek gruplarını önceleyerek kamu görevlileri arasındaki ücret makasının açıldığına vurgu yaptı.

Telafisi güç mağduriyetler ortaya çıkarmaktadır

Coşkun açıklamasında; Kamu görevlilerine ilişkin ilgili Kanunlar düzenlenirken süreye ve sürece ilişkin göz önünde bulundurulmayan sonuçlar, telafisi güç mağduriyetler ortaya çıkarmaktadır.

Gücünü memurlardan alan, toplu sözleşmenin tarafı ve aynı zamanda yetkili bütün sendikalarıyla Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti ve Başkanı sıfatıyla kamu görevlilerinin tek ve asli temsilcisi oIan Memur-Sen; her şartta ve koşulda kamu görevlilerinin mağduriyetlerini, beklentilerini, endişelerini ve kayıplarını tazmin ve tanzim etme hususunda ve talebi fiili söyleme dönüştürme noktasında önemli bir sorumluluğu  üst lenmektedir.

Toplu sözleşme düzeninde ve döneminde gerekli paradigmal değişimin şart olduğunu önemle vurguluyoruz. Sendikal mücadelemizin kazanımı olan enflasyon farkının, geleceğe yönelik oluşabilecek kayıpların sigortası olduğunu belirtiyor, geçmiş kayıpların telafisi için enflasyon tazminatının tercih değil şart olduğunu her süreçte fiili ve fikri düzlemde gündeme getiriyoruz” dedi.

 Kamu personeli arasında memnuniyetsizlik ve güven sarsılmıştır.

Coşkun açıklamasın son kısmında ise ; Memurlar ile işçiler arasında makas yılbaşı itibariyle açılmış, kurumlarda çalışma barışı bozulmuş, kamu personeli arasında memnuniyetsizlik ve güven sarsılmıştır. Bozulan bu yapının telafisi açısından zaman kaybedilmeden ve Temmuz ayı beklenmeden Seyyanen Zam için gerekli düzenlemenin yapılması gerekmekte olup, mevcut durumunun sürdürülemez olduğu bilinmelidir Memur-Sen olarak, çalışma barışını bozan bu ücret adaletsizliğinin bir an önce düzeltilmesini tekraren yineliyoruz. Aksi durumun telafisi güç sonuçlara neden olacağı açıktır” diyerek ücret adaletinin bir an önce sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Bu haber 2663 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali
    4 ay önce
    Kamu çalışanlarının alım gücü sizin sendikanızın memurlar değilde siyasilerin çıkarlarını öncelemeniz yüzünden alım gücü düşmüştür.