Nemrut Krater Gölü'nde karlı pekmez keyfi

Bitlis’in Tatvan ilçe sınırlarında bulunan yaklaşık 3 bin rakımlı dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük krater gölü kalderasına çıkan vatandaşlar, yazın sıcağında karlı pekmezin keyfini çıkardı.

Nemrut Krater Gölü'nde karlı pekmez keyfi
17 Haziran 2020 - 09:45

Doğaseverlerin ve turizmin gözdesi olan Nemrut Krater Gölü, her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünüyor.


Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) projesi kapsamında “Mükemmeliyet Ödülü” alan Nemrut Krater Gölü’nü ziyarete gelen turistler, doyumsuz manzaranın keyfini çıkarıyor.


Haziran ayının ortalarında bile hâla karın yerde kaldığı krater gölünün eteklerine tırmanan ziyaretçiler, karlı pekmezin keyfini çıkarıyor.


Kar ve pekmezin karışımıyla oluşturulan doğal serinlik yemeği Bitlis yöresinde “karlı pekmez” olarak adlandırılırken, kimi yörelerde “kar helvası” veya “karsambaç” olarak adlandırılıyor.


Nemrut Krater Gölü’ne gelen kimi ziyaretçiler, yanlarında getirdikleri pekmezi kar ile karıştırarak yaptıkları karlı pekmezi yiyerek serinliyor.


Nemrut Krater Gölü’ne gezmeye gelirken, arkadaşlarının tavsiyesi üzerine ilk kez karlı pekmezin tadına baktığını belirten vatandaşlardan Gökhan Şimşek, yazın sıcağında karlı pekmez ile serinlemenin çok güzel olduğunu söyledi.


Şimşek, “Bugün buraya gezmeye geldik. Arkadaşlarım sürekli karlı pekmezi tavsiye ediyordu. Bizde gelirken yanımızda pekmez getirdik. İlk defa denememe rağmen gerçekten mükemmel bir tadı var. Yazın bu sıcağında, doğa harikası nemrut eteklerinde karlı pekmezi tatmak ayrı bir duygudur. Buraya insanların gelmesini ve karlı pekmezin tadına bakmalarını tavsiye ediyorum.” diye konuştu.


Haziran ayında, Nemrut Dağı’nın eteklerinde karlı pekmezi tadarak serinlemenin ayrı bir güzelliğinin olduğunu dile getiren Necdet Huyut ise, herkesin hayatında bir kez de olsa krater gölüne gelmesi ve bu muazzam doğada karlı pekmezin tadına bakması gerektiğini söyledi. (İLKHA)

Bu haber 4734 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Siverek'te dereye giren 2 çocuk boğulma tehlikesi geçirdi
Siverek'te dereye giren 2 çocuk boğulma tehlikesi geçirdi
Demirbüken'den 23 Nisan mesajı
Demirbüken'den 23 Nisan mesajı