Şehit Koçali Baba

Şehit Koçali Baba

Peygamber Efendimizin sahabesi olduğu rivayet edilen Koçali Baba'yı Siverekli Araştırmacı Yazar Ramazan Özgültekin ile konuştuk.

Rivayetlere göre Koçali Baba ve kardeşi Cerrah Baba Peygamber Efendimizin sahabelerindendir. Hz. Ömer (R.A) Hilafeti döneminde İyaz bin Ganem komutasındaki İslàm ordularının(637-639)   Anadolu'ya yaptığı seferlerde Diyarbakır′in fethi sırasında yol üzeri kaleleri fethederken o dönemde Sasaniler'in elinde olan Siverek Kalesi, savaşsız teslim alınır.(639) İslam ordusu komutanı İyaz bin Ganem, H.z Cabir (R.A) çocukları olan Koçali′yi Siverek Kalesi'ne Vali, kardeşi Cerrahı da imam tayin eder. Diyarbakır′in fethi dönüşü halk isyan edip her iki kardeşi şehit eder.  Bu kardeşler hakkında başka rivayetler de bulunmaktadır. Bunlarda biride Cerrah'ın kardeşi Koçali'yi babasının aldığı koçu keseceğini bunun nasıl olduğunu kardeşi üzerinde denerken kardeşinin ölümüne sebep olduğu ve korkup kaçarken damdan düşüp öldüğüdür. Daha sonra bu iki kardeş Peygamber Efendimizin okuduğu dualarla dirilmişlerdir. Koçali Baba türbesi, merkezde Kanlıkuyu civarında, Cerrah Baba türbesi ise şehir merkezinde Kanlıkuyu civarındadır.

Diyarbakır Salnamelerinde Koçali Baba'dan şöyle söz edilir.

Siverek içerisinde Koçali Baba ismiyle isimlendirilmiş bulunan ziyaretgâh civarlarında içerisinde Sahabe-i kiramdan üç şehidin cesedi şerifleri, hususi muhafazalar içinde 1308 yılından beri cesetleri çürümeden durmaktadır.

Ayrıca büyüklerin anlattıklarına göre, Koçali Baba'nın türbesinden taze kan geldiği rivayet edilir.

www.siverekgenclik.com

Bu biyografi 692 defa okunmuştur