Siverek Haber

Siverek Haber

Ali Lale

CORONA VİRÜSLA BİR GERÇEĞİ VE BİR AYETİN ÖNEMİNİ ÖĞRENİYORUZ  


Ali Lale
6 Nisan 2020 Pazartesi 13:09

Bugün dünya insanları her konuda zincirleme olarak birbirine bağlı olduğunu Corona virüs-19 daha iyi anlaşıldı. Değil mi? Eskiden bize yutturulmuş bir söz vardı. Neydi o? “Keçi ayağıyla koyun ayağıyla asılır.” Denilirdi. Bunun anlamı bir ferdin yaptığı bir söz, bir davranış, yalnız onu bağlar anlamını taşıyordu. Bence bu da maksatlı olarak söylenen bir sözdür. Bizde de yaygın hale getirilmişti. Bugün İslam İnancında yasaklanan bazı hayvanların etlerinin yemesiyle bu salgın hastalığına neden oldu. Kendileri yalnız hasta olmadılar. Bulunduğu kente, bölgeye, ülkeye ve dünyaya bulaştırıldılar

Bazı süper güçler teknolojilerini kötülük için geliştirdiklerinden, kendilerini diğer insanlardan üstün görmektedirler, kendilerinden başka diğer insanlara köle gözüyle baktıklarından olacak ki her türlü haksızlığı onlara reva görürler. Bu konuda Allah’ın emirlerine dikkate almayarak kendileri dünyanın efendisi olarak görmüşlerdi. Keyfine göre istediğine zülüm, istediğine yardım eder duruma geldiler. Aslında Virüsten önceki dünyayı hatırlayalım. Süper güçler konforlu bir şekilde yaşarken, diğer taraftan sömürdükleri insanlar; her gün ölüm ve kalımla karşı karşıya kaldılar. Öldürülenler, yurtlarından sürgün edilenler. Bu züllümde bir veba gibi yayılmaya başladı. Güçlü olan zayıfı ezdirmeye başladı. Malları talan ettiler canlarını da aldılar. Çin’de Türkistan’da Filistin’de Myanmar’da, Yemen’de Suriye’de Afganistan’da, Bu da dünyayı kirleten salgın hastalığın başka bir versiyonuydu. Milyonlarca insan evsiz, yersiz, yurtsuz, aç ve sefil yerinden sürgün edilerek; bir kısım insanları öldürdüler kalanları da ölümle karşı karşıya bıraktılar. İşi yapan zalimler olduğu için yaptıkları insan dışı vahşetlerini kötülemediler ve karşı çıkmadılar.

 Müslümanlarda Allah’ın ipini bıraktıkları için tespih taneleri gibi her biri bir yere dağılmış, kâfirlerin bir lokması haline gelmişler.

Bundan dolayı Allah’ın şu emrini uygulayamadılar.

“Siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten menedersiniz.” (Âl-i İmrân sûresi (3), 110)

Müslümanlar bu ayete muhatap olamadılar.

Müslümanlar bu emri yerine getiremediğinden dolayı, bu ayete de muhatap olamadılar. Yanı Allah’ın övdüğü ümmetten olamadılar. Dünyayı saran fitne (corona-19 virüs) bütün dünyayı sardı. Yukarıda ki ayetin gereği Müslümanlar yapmış olsaydı. Dünya bugünkü duruma gelmeyecekti. Teknolojiyle geliştirmiş oldukları silahlarıyla Dünyayı yok edebilecek duruma gelen bu zalimler. Allah’ın emirleriyle yasaklanan hayvan etlerinden neler var? Neler yok sağlık konusunda bir araştırma yapamadılar. Çünkü onlar insanlık için çalışmadılar ki. Dünkü insanların hayatlarıyla satranç oynayanlar bugün ise virüs onların hayatıyla dans oynamaktadır. Zulme seyirci kalan Allah’ın o emrini hayata geçirmeyen Müslümanları da salgın tarafından kuşatma halindedirler.

Yüce Allah’ın o ayetin uygulamasını bugün o zalimlere bile yaptırma gücüne sahiptir. Belki bu salgının meydana getirilmiş olduğu zarardan dolayı dünya insanları ibret alacaklar ve bundan sonra kötü fiiliyata bulunan insanlara karşı Allah’ın bu hükmü kendi sağlıkları ve menfaatleri içinde icra edeceklerdir. Allah’ın emirleri icra edilmediği zamanlarda dünya hep böyle bela ve fitne tarafından sarılmıştır. Bu belalara insanlar sebebiyet vermektedir.

Dünya beşte büyüktür Türkiye’nin bu mesajını kimse anlamamıştı. Anlamış olsaydı. Tüm zalimlere karşı insanlar yekvücut olacaktı.

Allah’a isterse emirlerini kâfirlere bile uygulatır. Bundan sonra bence çok şeyler değişir. Belki hakiki Müslümanlar batıdan doğar. Bence biz Müslümanlar olarak kendimizi bundan koruyarak, bunun bize verdiği mesajı da düşünmeliyiz. Bence bizde İslam’a hakiki bir dönüş yapıp bu kirlerden kendimiz temizleyelim.

Devletimizin bu konuda gösterdiği hassasiyeti ve sağlık çalışanlarımıza Teşekkür ediyor, Allah Yar ve yardımcımız olsun.

                                                                          

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık