HER YAŞA BİN YTL BAŞLIK

Ali LEYLAK/ŞANLIURFAŞanlıurfa'da, birbirlerinin yüzünü bugüne kadar görmeyen, Binicil aşiretine mensup 20 yaşındaki Fatma Gürses ile 23 yaşındaki seyyar satıcı Faruk Batan, aile meclislerinin

HER YAŞA BİN YTL BAŞLIKaldığı karar doğrultusunda görücü usülü evlendi.

Arap kökenli ailelere mensup çiftin düğününde Suriye'den getirtilen sanatçılar sahne alırken, gelinin elini ilk kez düğünde tutan damat Faruk Batan, 'Aile büyüklerim böyle uygun gördüler, ben de kabul ettim' dedi. Kızının her yaşı için bin YTL başlık parası alan baba Süleyman Gürses ise, 'Aldığımız bu başlık parası ile kızımızın ev ihtiyaçlarını karşılayıp, kalanıyla da kendisine düğün hediyesi olarak altın taktık' dedi.


Batan ailesi, yaklaşık 1 yıl önce vatani görevini tamamlayan ve seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlayan Faruk Batan'ın evlendirme kararı aldı. Bunun üzerine 10'u erkek 13 çocuklu Batan ailesi, çocuklarına, aynı aşiret mensubu ve uzaktan akrabaları olan Harran İlçesi'ne bağlı Köprüce Köyü'nde yaşayan Gürses ailesinin 20 yaşındaki kızlarını istemeyi kararlaştırdı. Faruk Batan'da, ailesinin aldığı karara saygı saygı duyarak, hiç görmemiş olmasına rağmen kendisine eş olarak seçilen Fatma Gürses ile evlenmeyi kabul etti. Kararın ardından Gürses ailesinden kızlarını isteyen Batan ailesinden başlık parası olarak 20 bin YTL istendi. Tarafların anlaşmaya varmasının ardından hazırlıklar tamamlandı ve haftasonu 3 gün 2 gece süren düğün ile genç çift yaşamını birleştirdi.

SURİYE'DEN SANATÇILAR GETİRİLDİ    

Cuma günü başlayan ve pazar günü sona eren düğün için aşiret mensuplarının isteği doğrultusunda Suriyeli sanatçı Ömer Süleyman ekibiyle birlikte Şanlıurfa'ya getirildi. Bin 500 YTL karşılığında getirilen Suriyeli sanatçılar, düğün boyunca seslendirdikleri Arap müzikleri ile Binicil aşireti mensuplarının eğlenmesini sağladı. Çok sayıda Arap kökenli aşiret reisi ile yöresel kıyafetli ve bol altın takmış kadının katıldığı düğünde, davetliler Arap müziği eşliğinde bol bol halay çekti. Düğünün son gününde, yöresel gelenekler gereği beyaz gelinlik yerine 'Zubun' adı verilen kıyafeti giyen, yüzü kırmızı örtü ile gizlenen gelin Fatma Gürses'i, burada ilk kez karşılaştığı eşinin elini tutarak, yeni evinin kapısında kendisine verilen bardağı yere atıp kırdıktan sonra içeri girdi. Gelinin kapıdan girmesi sırasında, evin çatısından atılan şekerleri kapmaya çalışan çocuklar arasında kısa süreli izdiham yaşandı.

HER YAŞA BİN YTL BAŞLIK  

Aşiretin önde gelenlerin uyarısı üzerine düğünde silahla havaya ateş edilmezken, 20 yaşındaki geline 20 bin YTL başlık parası ödenmesi, davetliler arasında 'Fatma'nın her yaşı bin YTL ediyor' yorumlarına yol açtı. Kızını 20 bin YTL başlık parasıyla evlendirdiğini, ancak bunun yanlış yorumlandığını söyleyen Köprüce Köyü Muhtarı 54 yaşındaki baba Süleyman Gürses, 'Aşiret ve aile büyüklerinin uygun görmesi üzerine çocuklar görücü usulüyle evlendi. Bugüne kadar Faruk ve Fatma birbirlerini hiç görmemişlerdi. Bizim aşiretin töresine göre bu makbuldür. Bizde başlık parası vardır. Ancak aldığımız 20 bin YTL başlık parasının tamamını kızımız için harcıyoruz. Yeni çiftin ev ihtiyaçlarını karşılıyoruz, artan parayla da geline altın alıyoruz. Başlık parası asla, kız tarafının cebine girmez' dedi. Gelenekler gereği, düğünde hiç oynamayan damat Faruk Batan, 'Aile büyüklerim uygun gördü, ben de Fatma'yı eş olarak seçtik. Ailemin, büyüklerimin benimle ilgili kararına saygı duydum ve evlenmeyi kabul ettim' diye konuştu. Düğünün son gününde davetliler için 20 koyun, 500 kilo pirinç, 300 kilo şeker, 50 kilo fıstık, 50 kilo kuş üzümü kullanılarak hazırlanan kuzu pilav ile zerde tatlısı ikram edildi. Otopark bahçesine erkek ve kadınlar için ayrı kurulan sofralarda, davetliler ikram edilen yemek ve tatlıları yedi.


10 Mart 2008 Pazartesi 13:16

http://www.siverekgenclik.com/haber/her-yasa-bin-ytl-baslik-1499.html