ARAPLARI KIZDIRAN ''KÖPEK'' İSMİ

Ali LEYLAK/ŞANLIURFAİzmir’de denize düşen ve ’Arap’ diye çağrılan bir sokak köpeğinin kurtarılma çalışmalarının bir televizyon kanalında haber olarak yer

ARAPLARI KIZDIRAN ''KÖPEK'' İSMİalması, Şanlıurfa’da yaşayan Arap asıllı yurttaşları kızdırdı.

Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Dalbaşı Köyü Muhtarı Ragıp Karadağ, Arapların aşağılandığı iddiasıyla, 5 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

GEÇEN hafta İzmir’de Cumhuriyet Meydanı sahilinden denize düşen bir sokak köpeği, vatandaşlar tarafından kurtarıldı. Denizden çıktıktan sonra kurulanıp sevilen ve bazı vatandaşlar tarafından ’Arap’ diye çağrılan köpeğin hikáyesini konu alan haber bir televizyon kanalında yayınlandı. Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Dalbaşı Köyü’nün muhtarı olan ve haberleri köy sakinleri ile birlikte izleyen Ragıp Karadağ, köpeğe ’Arap’ ismi verilmesine tepki gösterdi.

Aşağılanıp hakarete uğradıkları iddiasıyla avukatı Eyyüp Oktay aracılığı ile Şanlıurfa Sulh Hukuk Mahkemesi’ne 5 bin liralık manevi tazminat davası açan Muhtar Karadağ, "Anadolu’nun her yerinde bir insana hakaret edilmek istendiği zaman ’köpek’, ’it’ şeklinde hitap edilir. Haberleri izlerken köpeğe’Arap’ denildiğini duyunca Arap asıllı tüm Türk vatandaşları gibi rencide oldum" dedi. 500 nüfuslu Dalbaşı Köyü’nde köy sakinleriyle birlikte gazetecilere açıklama yapan Karadağ, şunları söyledi:

"Denize düşen siyah bir köpeğin ’Arap, Arap’ diye çağrılması beni çok üzdü ve dava açmaya karar verdim. İnsan ırkının hayvana benzetilmesi tasvip edilemez. Herkesin onuru, hassasiyeti var. Bugün televizyonlarda sigara, içki görüntüleri mozaikleniyor. Yine hakaret içeren sözler konuşulduğu zaman bu ses ekrana ’Bip’lenerek ulaştırılıyor. Ama bizlerle alay edercesine hayvana ’Arap’ denilen söz hiçbir engelleme yapılmadan ekrana yansıtılıyor. Bunun kabul edilebilir veya maruz görülebilir bir tarafı yoktur. Ben de Türkiye’de yaşayan Araplar adına dava açtım."

Rencide olduk- Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Dalbaşı Köyü’nün muhtarı olan ve haberleri köy sakinleri ile birlikte izleyen Ragıp Karadağ, köpeğe ’Arap’ ismi verilmesine tepki gösterdi.


2 Şubat 2009 Pazartesi 19:56

http://www.siverekgenclik.com/haber/araplari-kizdiran-kopek-ismi-2635.html