ON YILDIR GEÇİMLERİNİ ŞEHRİYE YAPARAK SAĞLIYORLAR

Haber Lütfü YalgıGüneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan vatandaşların yemeklerde ve çorba yapımında kullandığı şehriye bazı ailelerin geçim kaynağı oldu.

ON YILDIR GEÇİMLERİNİ ŞEHRİYE YAPARAK SAĞLIYORLAR Daha önce her aile özellikle kış aylarında kullanmak amacıyla kışlık zahire olarak hazırladığı şehriye Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde son yıllarda çoğalan apartman yaşamının çoğalmasıyla birlikte birçok aile şehriye yapacak yer bulamadığından dışardan şehriye almak zorunda kalınca şehriye yapımı geçim kaynağı oldu.   
İlçenin Bağlar mahallesinde yaşayan Ayaz ailesi on yıldır sokakta ve evlerinin çatısından şehriye yaparak geçimini sağlıyorlar. Şehriye yapımına başladıktan sonra 6 kişiye iş imkânı sağladıklarını belirten İzzet Ayaz(35) Yaptığı açıklamada şunları dedi: "Daha önce şehriye kesme makinesiyle mahalle mahalle dolaşıp şehriye kesimi yapıyorduk. Vatandaşların şehriyeye evlerinde hazırlamadıklarını görünce bizde evimizde şehriye yapıp vatandaşlara satmaya başladık.Ev şehriyesi isteyen vatandaşların siparişleri doğrultusunda şehriye yapıp şehir dışına da gönderiyoruz" dedi


11 Ağustos 2011 Perşembe 16:06

http://www.siverekgenclik.com/haber/on-yildir-gecimlerini-sehriye-yaparak-sagliyorlar--6628.html