Siverek Haber

Siverek Haber

DOST


10 Ekim 2007 Çarşamba 00:00
DOST… 
      DOST: Ne güzel bir kelime. Söyleyişinde bile ağzımızı dolduruyor. Yüreğimizi ferahlatıyor bu güzel kelime. Sevgiyi,sıcaklığı,güvenirliği ve derdini paylaşmayı anlatır dost…
      Belki de en yakın aile bireylerinden göremediğiniz yakınlığı, samimiyeti, sıcaklığı gerçek dostlardan gördünüz. Nice derin mevzuları onlarla konuştunuz. Onlarla oturup, onlarla kalktınız. Birlikte ağlayıp, birlikte güldünüz. Yaşamın en güzel, en saf, en temiz dönemini birlikte geçirdiniz.Yokluğunuzu,yoksulluğunuzu beraber paylaştınız.Aynı okulu,aynı sıraları,aynı evi,aynı koğuşu paylaştınız.
      Kira olarak tuttuğunuz,bodurum katı evinizin güneş görmeyen küflü odalarında birlikte ders çalıştınız. Birlikte sinemaya gittiniz. Birlikte sevinip,birlikte üzüldünüz. Bazen bira içtiniz, bazen camiye gittiniz.
      Gizli sevdaları içinizde büyüttünüz,sonra öldürdünüz gizli kalan sevdaları içinizden.Kış günlerinde elbisenizle,çorabınızla daldınız yataklarınıza.Sobasız buz kesen evlerin çilesini birlikte çektiniz.Mutfağa birlikte girdiniz,bulgur aşı yaptınız,yanına da çoban salatasını katarak,karides niyetine afiyetle yediniz.
      Artık hayatınızdan“ben” kelimesini çıkarmıştınız,”biz” vardı hayatınızda.Yalnız değildiniz artık.Farklı yaratılmış olsanız bile bir elin parmakları gibi olmuştunuz.Acıyı,kederi,sevinci birlikte yaşıyordunuz.Bazen siyaset konuşuyordunuz.Ne bileyim? Mesela; silahsızlanmaktan,kan davası,feodalizm gibi konular.Hiç bir kötü niyet taşımadan saf ve dostça…
      Aklıma geldi de yıllarca birlikte yaşadığımız güzel dostlarımız neredeler şimdi?Sizde hiç düşündünüz mü eski dostlarınızı?Yaprak misali rüzgarın savurduğu dostlarınız ne yapıyor şimdi?Hiç aklınıza gelmedi mi dostlarınızı aramak?Kimi gurbet ellerde ekmek peşinde,kimi Ülke dışında,kimi hasta,kimisi de belki ahirete intikal etmiş.
      Ama ne yazık ki dünya gailesi ve telaşı koparmış dostlukları biri birinden.Şarkıda söylendiği gibi “unutulmuş birer birer,eski dostlar eski dostlar”
      Aynı sızıları duyduğumuz,aynı sevinçleri paylaştığımız,aynı pişmanlıkları yaşadığımız,aynı yola baş koyduğumuz dostlardan haber alamıyoruz artık.Hani tam uçurumun kenarına gelmişken,bu alemi berzahı terk etmek üzereyken ve büyük günahların eşiğinden defalarca kurtarıldığımız dostlar neredeler şimdi? Akşamın zifiri karanlığında eller cepte,yok cepte metelik,başlar öne eğik,kulağında yarım kalmış izmarit; şafağın sökülmesini beklemediniz mi beraber?
      Ve zaman zaman kavga ettiğimiz,öfkelendiğimiz,kızdığımız,eleştirdiğimiz ve kısa süreli küs kaldığımız dostlar.Bu küs kaldığımız süre içerisinde nefesimizin daraldığı,ruhumuzun sıkıldığı,bazen kendi kendimize “ ulan bu üç günlük dünyada paylaşılmayacak ne vardır,niye arkadaşımın kalbini kırdım?” diyerek,hatadan dönmenin fazilet olduğunu anlayarak barışma zemini yaratmak için pusuya yattığımız dostlar.
      Uzun zamandır görüşemediğimiz; dertlerimizi, kederlerimizi, sevinçlerimizi paylaşamadığımız dostlar neredesiniz? Hani aynı bardaktan su içtiğimiz,aynı tabaktan yemek yediğimiz,aynı havayı teneffüs ettiğimiz,aynı çarkın dişlileri gibi,aynı vücudun azaları gibi bir bütündük.Dünya mı çok büyüdü,yoksa dost bildiklerimiz mi? Dünya büyümedi,aksine bir telefon,bir bilgisayar tuşu kadar yakın ve küçüktür dünya.
      Televizyon veya kahvehanede oyun başında geçirdiğimiz beş dakikalık zaman dilimi dostların aranmasına yeter de artar bile. Şöyle bir düşündüm; geçmişte yediğimiz içtiğimiz ayrı düşmeyen dostlarımız şimdi neredeler,ne yapıyorlar acaba? Dostlarımızı arayıp sormalıyız. Merak etmeliyiz,hiç mi hakları yok üzerimizde?
      Şunu unutmamak gerekir ki; ayakta kalmak için gerçek dostlarla güçlü olunabilinir. Fırtınalara karşı koyabilmek ve hedefe varabilmek için gerçek dostlara daima ihtiyaç vardır.
      Hayatta kalmanın sebeplerinden biri de dost kazanmaktır. Haydi o zaman önümüz bayram ve bu bayramı vesile ederek hafızanızda yer etmiş tüm eski ve yeni dostlarınızı arayın,sorun ki dostluğunuz pekişsin.Dostluğunuz soğumasın. 

                                                Hasan BAYDİLLİ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık