Siverek Haber

Siverek Haber

30 MART SEÇİMLERİNE DOĞRU


28 Şubat 2014 Cuma 18:27

30 Marta sayılı günler kaldı, artik Siverek seçim havasına girmiş durumda. Secim havasının en belirgin özelikleri caddelerde parti bayraklarını asma ve partilerin ev, ev, cadde, cadde dolaşıp vatandaşlara ulaşmaya çalışmalarıdır.

Siverek’te tüm bunlar hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

En belirsiz olan, Siverek’te hangi parti kazanacak? Sorusuna gerçek anlamda hiç kimse cevap veremiyor

Urfa’ya bağlı ilçelerin en fazla belirsizliğin olduğu yerlerinden başında geliyor Siverek

Siverek’te üç parti de çok iddialı ve her partinin kendine göre bu seçimlerde avantajları ve dezavantajları bulunmakta ve belki de bu secimin kaderini avantajı en fazla elinde bulunduran kazanacak.

Uzun sure Ak parti ve BDP’nin başkan adaylarını açıklamalarındaki geç kalışları kuskusuz Sayın Ali Murat Bucak’a yaramıştı.

Bu belirsizlik dönemini çok iyi kullanan Bucak hem Ak Parti ve hem de BDP seçmeni özerinde son derece fazla psikolojik bir propaganda yaptı.

Siverek’te fısıltı gazetesinin en fazla çalıştığı ve revaçta olduğu dönem oldu belirsizlik dönemi.

Bir hafta BDP tabanı Ali murat Bucak’ın kendi partilerinden aday gösterileceği tartışmaları ve beraberinde kırgınlıklar oluşurken bir haftada Ak parti tabanında ayni tartışmalar ve konuşmalarla çalkalanıyordu.

Belki de Sayın Resul Yılmaz’ın istifa etmesinin en büyük sebebi de buydu.

Bu fısıltı gazetesi ve ortalıkta gezen asılsız haberler öyle ortalığı karıştırdı ki kaç haftadır partilerin adayları belirlendiği halde Siverek BDP teşkilatı bu yalan haberlerin asılsız olduğu hakkında basın açıklaması yapmak zorunda kaldı.

Çünkü son zamanlarda BDP Siverek teşkilatının burada DP’ye oy vereceğini ve DP seçmenlerinin de büyük şehirde BDP adayına oy verecekleri söylentisi dolaşıyordu

Artık tüm söylemler ve fısıltılar bir kenara her üç partide azimle kazanmak için çalıştığını ve bu yolda ellerinden gelen tüm fedakârlıkları yapıyor olduklarını görüyoruz.

Siverek tarihinde bana göre en adil ve demokratik seçim bu önümüzdeki seçim olacağı kanısındayım, çünkü bu seçim hem merkezdekileri ve hem de kırsaldakilerde sandık başına götüreceğinden hilelerin olmayacağını (en azından çok fazla olmayacağı) kanısındayım.

Benim en fazla endişe duyduğum ve seçime leke düşüreceğini düşündüğüm konu bazı feodalitenin hâkim olduğu bölgelerde halkın kendi iradesini sandığa yansıtamayacağı endişesidir.

Çünkü birçok köyde eski korkuların ve halen hatır oyların olduğunu biliyoruz ve yine biliyoruz ki köylüler özelikle ağa ve beylerin hedefi olmamak için açık oy kullanmak zorunda kalıyorlar.

Bu soruna Siverek’te bir türlü çözüm bulunamadı. Devlet bir köye bir iki sandık yolluyor ve orada “oy kullanın” diyor.

Peki, benim köylü kardeşim nasıl orada iradesine göre oy kullanacak? Vicdanı bir partiyi gösterirken korkuları ve çıkarları ise başka bir partiyi gösteriyor ve emin olun ki o kişi vicdanına değil korkularına yenilip oyunu kullanacaktır

Ne kadar jandarma, polis ve güvenlik güçlerini sandık başına gönderilse dahi insanlar vicdanlarına göre oy kullanamayacaklardır, çünkü sandıklardaki oylar sayıldıktan sonra oylarla beraber güvenlik güçleri de köyü terk edecek ve benim köylü insanım korkuları ile baş başa kalacaklardır.

Peki, bunun çözümü yok muydu?

Bana göre vardı, ama bu seçimlerde geç kalındı. Bunun en sağlam çözümü devletin seçim günü tüm olanaklarını seferber ederek değişik aşiretlerden oluşan seçmenleri aynı merkezde oy kullanmalarını sağlamaktır.

Örneğin 20 yâda 30 köyü bir merkezde oy kullanmalarını sağlamak ve insanların oy kullanmaları için devletin elinde bulunan öğrenci servislerini halkın hizmetine sokarak insanları oy kullanma merkezine götürüp getirmekti.

Böyle bir uygulama olsaydı, Siverek’te herkesin iradesine göre oy kullandığını söyleyebilirdik ama bir köye bir sandık yollansa ve burada “haydi vicdanına göre oy kullan” denilse ancak o seçmenlerin iradesine gülünecektir

Seçimlere bir ay gibi bir zaman kaldığı için artık radikal bir karar alınamaz ama en azından açık oy kullanımını engellemek için Siverek’teki tüm güvenlik kollarının harekete geçirilmesi gerekiyor

Çünkü bize gelen mesaj ve bilgilerde birçok yerde paket oyların hala kullanılacağı ve halkın sandık başına gidilmesine engel olunacağıdır.

En azından halkın kendi oyuna kendi eli ile mühür vurması için yetkili kişileri şimdiden hazırlık yapmaları gerekiyor

Siverek’te adil ve barış içerisinde bir seçim geçirme dileği ile


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık