Siverek Haber

Siverek Haber

AKİL İNSAN


5 Nisan 2013 Cuma 18:48

 Akil insan demek aklı salim kişi demektir. Hamd olsun ülkemiz de akil insanlar da varmış diyen insanlar çıkmaya başladı.

  Bütün insanlar da akıl vardır. Irkçılık meselesinin üstünü örtme çabalarının sonucunda ortaya atılmış bir gündemdir. Herkes bilir ki insanlarımızın hepsi aklı başında kişilerdir. Bu sürecin başlangıcı elbette önemli bir adımdır. Ada ile meclis arasından gidip gelmek postacılıktır. Her şey artık meclise gidecek yeni anayasanın içeriğinde bulunması gerekir. Tam manasıyla bir barış ancak bu şekilde olunur.

  Bir çözüm süreci varsa ve bu sürecin gidişatını doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar herkesin haberdar olması için böyle bir şeye ihtiyaç yoktur. Seçilenlerden kapı kapı dolaşılması beklenilmez. Onlarda sizin gibi medya üzerinden anlatmaya çalışacaktır. Madem medya üzerinden olacaktı neden akil insan olarak seçildiler?

  Barış sürecinin olumlu yürütülmesi için, akil insanlardan önce şartların hazırlanması gerekirdi. Her iki tarafın da çerçeveye alınacak resmi bir fotoğrafın olması şart. Bu fotoğraf göz boyatmak için değil, fotoğraf makinelerin bile kıskanacağı bir fotoğraf olmalı ki kıyamete kadar bir daha asla karşı karşıya getirilmeyecek bir yasanın oluşmasıdır. Aslın bu yasa yüce kitabımız Kuran’ı kerim de Hucurat suresinin 10. 11. Ve 13. Ayetlerinde yer almaktadır.

  Akil insanlar kimler tarafından seçilmiştir? Bu sorunun önemi gerçekten çok büyüktür.  Bu seçilenlerin tarafsız olmaları için kritik bir sorudur. Bu sorunun muhatapların şüphesiz ki açıklayacakları nedenleri de vardır. Seçilenlerin tarafsız olması bekleniliyordu ki maalesef içlerinde taraf tutanların olması üzücü bir havadistir.

  Öyle ya da böyle bir süreç başlamıştır. Bu sürecin olumlu olması için herkesin elinden gelenin en iyisini yapacağından şüphe duyulmamalıdır. Bu süreci duraksatacak veya duraksatma çabaları gösterecekler şüphesiz ki çıkacaktır. Umulur ki kimsenin canı yanmadan bu sürecin olumlu olarak bitmesidir. Ve umutlar odur ki bu sürecin tarafsız ve adaletli bir şekilde yürütülmesidir.

NOT: Bazı sağlık nedenlerinden ötürü uzun zamandır yazı yazamadığım için sizlerden özür diliyorum.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun. ( Amin )

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık