Siverek Haber

Siverek Haber

BRAVO!! SİVEREK’İ DİLLERE DÜŞÜRMEYİ BAŞARDINIZ!


2 Aralık 2013 Pazartesi 21:11

Yazılarımı okuyan birçok okuyucu ve arkadaş bana çok sivri dilli olduğumu ve eleştiri dozunu bazen kaçırıp karşı tarafı rencide ettiğimi söylerler.

 

Bende bu söylenenlerin bazılarını kabul ediyorum, özelikle dilimin zaman, zaman biraz sivrileştiği doğru ama ben hiçbir zaman karşı tarafı rencide edecek üsluplar kullanmam. Söylenecek veya yazılacak bir şey varsa onu değişik mecralara götürmeden direk söylediğimden olmalı ki arkadaşlar bunu söylüyorlar.

 

Benim yerimde bence kim olursa sivri dilli olur. Şimdi yazdığım bu konuya da birçok kişi “ hop ha yeri ve zamanımı idi bu konuyu dillendiriyorsun “ diyecek. Ama bazı şeyler kafamda hayat bulunca ve ben bunları dillendirmediğimde adeta büyük bir hata işliyormuşum gibi geliyor bana. Bundan dolayı bu konuyu fazla uzatmadan da bir iki kelime yazmak istiyorum.

 

Sanal ve ulusal medyayı takip edenler hatırlayacak ki birkaç gün önce başrollerini Siverek kaymakamının oynadığı dramatik ve magazin bir haberle karşılaştılar.

 

Siverek’te ve Kürdistanın birçok yerinde adeta eğitim tıkır, tıkır işliyormuşçasına, tüm öğrenciler sorunsuz okullara devam ediyormuşçasına geçen haberler, tüm bu tıkır, tıkır işleyen eğitim içerisinde çalışkan, hem de çok çalışkan bir kız öğrenciyi babası “artık evde çalışacak okula gitmeyecek” diyerek okuldan almış, bunu duyan Süpermen misali kaymakam lüks arabası ile uçarcasına bu kızın imdadına koşmuş ( Ama nedense peşinden habercileri de çağırmış) ve bu çok çalışkan kızı sınava yetiştirmiştir. Ve böylece bu kaymakam ulusal basında kahraman ilan edilmiş ve bunu haber yapan arkadaşlarda “ben yaptım ben yaptım” havasından geçilmez olmuş

 

Pes yani doğrusu, inanın ki pes dedirtecek bir şeydir bu. İnanın bunu yazmamaya çok çalıştım, birçok takipçiden neden bu konu hakkında bir şeyler karalamıyorsun diye çok mesaj aldım, ne kadar kendimi tuttumsa da olmuyor işte.

 

En son bir takipçimiz bizi arayarak “ Siverek’i yine dillere düşürmeyi başardınız” diyene kadar.

 

Siverek 250 bin nüfusu ile onlarca ili geride bırakan muazzam bir şehirdir ve bu şehrin tabii ki eğitimde de, ulaşımda da, insan haklarında da sorunları olacak ve habercilerin görevi de bu sorunları haberleştirmektir. Amaç bu sorunları gerekli mercilere ulaştırmak olmalı.

 

Ama onlarca öğrencinin mağdur olduğunu, imkânsızlıklar yüzünden okula gitmediğini, Siverek gibi bir şehirde bu sorunlar konuşup haberleşeceğine bir bacımızın sınava gidememesi ve buna kaymakam beyin gidip müdahale ederek kendi arabası ile sınav yerine götürmesi benim açımdan hiç hoş olmayan bir durumdur.

 

Burada özelikle Siverek halkı rencide olmuştur. Dışarıya “ işte bu halk kız çocuklarını okula yollamıyor batıdan gelmiş bir kaymakam bunlara müdahale ederek kendi makam aracı ile bunları okula kazandırıyor “ gibi bir imaj veriliyor.

 

Keşke ama keşke her okula gidemeyen öğrencinin ayağına bu sayın kaymakam beyin arabası gidip bunları okula götürseydi, keşke her şey güllük gülistan olup içlerinde birkaç tane okula gitmediği zaman böyle müdahale edilseydi…. Ama değil işte. Değil

Biliyorum ki yarın kış olduğunda benim şehrimde çocuklar üşüyerek okula gidecek, taşımalı arabaları, yapılmayan yollarda çamura batacak ve bu minnacık eller o koca arabaları çamurdan çıkarmaya çalışacak. Okula vardıklarında sınıflarında doğal gaz olmadığından üşüyecekler, omuzlarında dağ gibi sorunlar var benim şehrimin çocuklarının.

 

Kaymamak bey bu gibi sorunlara çözüm bulacağına magazin haberlerini aratmayacak haberlere girişiyor… Tipik bir eski Türk sineması gibi. Kahraman kaymakam rolü yani

 

Kaymakam beyin işgal ettiği yer ve makam itibarı ile bu gibi reklam kokan haberlere konu olması son derece üzücüdür. Eğer gerçekten o kız çocuğun okuması için çalışmış ve bunda samimi idiyse neden habercileri peşine takmıştır?

 

Birçok takipçimizin dediği gibi sırf basına çıkmak için kurgulanmış tipik bir mülki amir harbinden öte gidilmemiş ama dışarıda Siverek insanı rencide edilmiştir.

 

Sayın Erkal beyin bu gibi magazin kokan haberlere konu olması son derece talihsizlik olmuştur.

Her neyse fazla uzatmadan keselim. Anlayan anlamıştır

Selametle

Mevlüt Bayraktar


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık