Siverek Haber

Siverek Haber

Bu Şehir Bu Haberleri Hak Etmiyor 2


20 Aralık 2012 Perşembe 11:32

 

‘’Lüks arabalarla; devletin fakir insanlar için dağıttığı öğrenci yardımını almaya gelenler bulunduğu müddetçe bu memleket düzelmez’’ diye söylüyordu geçenlerde bir arkadaş. Belki de hepinizin tahmin ettiği tabloyu günlerce seyrettiğim için, seyretmek zorunda olduğum için bu satırları kaleme aldım. Malum konu, devletin yoksul insanların okula giden çocukları için öğrenci başına dağıttığı yardımda yaşanan insan izdihamı.

 

Sosyal devlet anlayışı, devletin; darda olan vatandaşını düşünmesini gerektirir. Sosyal devlet anlayışına karşı olmak ya da sosyal devlet anlayışını savunmak… İkisi de mümkün. İkisinin de savunulacak, savunulmayacak tarafları var. Mesele devletin yardım dağıtması ya da dağıtmaması değildir. Mesele bizim insanımızla, Siverek insanıyla, mesele Siverek’in Show TV’ye haber olmasıyla ilgilidir. Beni ilgilendiren tarafı da budur. Siverek neden Show TV’ye konu oldu, hem de ana haber bültenine. İçimi asıl acıtan ise bu haberin içeriğidir.

 

Efendim, ‘’Show TV, bu haberinde önyargılıdır, Siverek insanı yoksuldur, PTT’nin dağıtım sistemi yanlıştır. Devlet para yardımı yerine insanlara iş sağlamalıdır’’ türünden birçok itiraz gelecektir bu yazdıklarıma. Hiçbir neden, hiçbir gerekçe, yüzlerce kadının balık istifi bir şekilde sıraya girdiği o kötü, olumsuz manzaraya lüks araçlarla zengin oldukları her hallerinden belli birilerinin eşlerini getirip PTT’nin önüne bırakarak katkı sağlamalarını mazur gösteremez. O kuyruğa girenlerin önemli bir kısmının ihtiyacının olduğu şüphesizdir. Ama azımsanmayacak bir kısım zenginlerimiz de(gözümle gördüğüm için rahat yazabiliyorum) zeri-i miskal ihtiyacı olmadığı halde eşini getirip kuyruğa sokuyor; hem de sabah saat altı buçuk yedi arasında. İhtiyacı olmadığı halde eşini PTT’nin önüne getirip kuyruğa yerleştiren ve böylece Siverek’in adını kirletenlerin böyle bir hakkı var mı? Takdir tabii ki Siverek kamuoyunundur.

 

Burada bana kimse devlet memurlarının zengin fakir ayrımını iyi yapmadığı edebiyatını da yapmasın. Adam, malını mülkünü başkasını üzerine yapıyorsa, üzerine gayrimenkul bulundurmuyor ve kendisini her türlü sosyal güvenceden arındırıyorsa memur ne yapsın?  Elbette doğru değil; ama bu tiplerin isimlerinin yoksullar listesinde çıkması ister istemez kaçınılmaz oluyor.

 

Siverek’in tüm zenginleri böyle davranışlarda bulunmuyor elbette.  Hatta bırakın zenginleri, son derece yoksul olduğu halde hakkını arayıp öğrenci başına dağıtılan yardımı almayan birçok anne var Siverek’te. Ama maddi durumu iyi olduğu halde kuyruğa girerek Siverek’in ismini Afrika ülkelerindeki ya da mültecilere dağıtılan yardımlardaki manzaralarla eş görüntülerle gündeme getirtmeye kimsenin hakkı yoktur. Manzara böyle olunca doğal olarak televizyonculara da malzeme olmaktan kurtulamıyor. Ve on ay önce bir çifte cinayet üzerine yazdığım yazının başlığındaki ibareyi bir kez daha tekrar ediyorum: Bu Şehir Bu Haberleri Hak Etmiyor.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık