Siverek Haber

Siverek Haber

Hakan Fidan'a sürpriz destek!


22 Ekim 2013 Salı 14:14

BDP Hakkâri Milletvekili Adil Zozani, Fidan'a yönelik olumsuz yayınların Kürt sorununun çözümünden ve süreçten rahatsız olan uluslararası çevreler tarafından yapıldığını belirterek, "Sürecin devamı için iyi niyetli çaba gösteren aktörlerin korunması gerekir" dedi. Terörhükümlüsü Abdullah Öcalan'ın gündeme getirdiği "paralel devlet" vurgusuna da dikkati çeken Zozani, "Sayın Öcalan, Ergenekon örgütüne dikkat çekiyor. Ergenekon bitmedi" diye konuştu.Fidan'ın, Oslo görüşmelerinden bu yana çözüm sürecinin içinde olduğuna dikkati çeken Zozani, çözümü istemeyen uluslararası güçlerin MİT Müsteşarı'nı harcamaya çalıştığını ileri sürdü. Fidan'ın ABD basını tarafından hedef tahtasına konulmasını Meclis'te bir grup gazeteciye değerlendiren Zozani, şöyle konuştu:

HAKEM HEYET OLMAMASI RAHATSIZLIK YARATTI:

Açıkça ifade etmek gerekir ki Fidan'a yönelik kampanyanın uluslararası parametlerle bağlantısı olduğu kesindir. Sürecin başından itibaren, Türkiye'nin iç dinamiklerine dayalı bir çözüm modeli olarak konuşulmaya başlandı. Arada hakem heyet olmaksızın görüşmeler gerçekleşti. Hakem heyetin olmaması demek, Türkiye'de Kürt sorununun uluslararası parametrelere rağmen çözümünü gündemleştirmek anlamına geliyordu. Şu gerçeği bilmek lazım; Kürt sorunu bölgesel bir sorundur. Bölgesel sorun olması nedeniyle de uluslararası parametrelerin ilgi odağında olan bir sorundur. Uluslararası odakların etki gücünü hesaba katmadan bu sorunu sağlıklı çözmeniz mümkün değildir.

PARALEL DEVLETİN BAĞLANTILARI VAR:

Sayın Öcalan 'paralel devlet' derken iç dinamiklerde Kürt sorununun demokratik çözümünden rahatsızlık duyan çevreleri işaret ediyor. Bu çevrelerin uluslararası bağlantıları olduğunu da görmek gerekir. Sürecin başında Paris'te üç Kürt kadın siyasetçi katledildi. Sonraki dönemlerde de bu sürecin temel aktörlerinden biri olan Hakan Fidan hedef tahtasına konuldu.

FİDAN KORUNMALI:

Hakan Fidan'ın bu dönemde özellikle uluslarararası çevrelerce hedefe konulmuş olmasının, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi arayışından bağımsız değerlendirilmemesi gerekir. Nasıl ki Oslo süreci ile birlikte Hakan Fidan gündeme getirilmişti, aynı çevreler bir kez daha bu sürecin yalpalanmaya başladığı evrede bir aktörünü daha yıpratma arayışı içindeler. Böylesi bir kampanya ile karşı karşıyayız. Burada hedef Hakan Fidan değil, Hakan Fidan özgülünde somutluk kazanan devletin Kürt sorununa bakış açısı ile de bağlantılıdır. Sürecin yürümesi için, sürecin içerisinde iyi niyetle çaba sarf eden aktörlerin korunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu Hakan Fidan olur ya da bir başkası olur. Sonuçta biz Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözümünü arzuluyoruz. Devletin tamamı olmazsa bile bir kesiminde bu yönlü bir çözüm arayışının olduğunu görüyoruz. Fidan'ın ismi bu görüşmeleri düzenleyen, sağlayan kişi olarak ön plana çıktı.ERGENEKON HÂLÂ FAALİYETİNE DEVAM EDİYOR:

Hükümet bugüne kadar Ergenekon operasyonlarında devlet içerisindeki paralel devleti tasfiyeettiğini çok dillendirdi. Ancak hükümet Ergenekon’un görünen ya da kendisine dokunan kısmını, ancak tasfiye edebilmiştir. Oysa Ergenekon denilen zihniyetin Türkiye'de yarattığı tahribat sadece bir hükümete karşı darbe girişimlerinde bulunmak değil. Türkiye'nin sosyolojik dokusunu zedeleyen, farklılıkları öteleyen Ergenekoncu zihniyet halen varlığını sürdürüyor. Sayın Öcalan'ın paralel devlet vurgusu buna dönük.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık