Siverek Haber

Siverek Haber

Hüseyin'in Kanı ve Zeynep'in Feryadı


26 Ekim 2015 Pazartesi 11:58

Bugün günlerden Aşura… Bugün günlerden Kerbela… Hz. Hüseyin’in şehadetinin yıl dönümü.

Hz. Hüseyin bugünkü Irak sınırları içerisinde Kerbela denen yerde Yezit’in gönderdiği orduya karşı 72 yareniyle beraber savaşmış ve şehadet şerbeti içmiştir. O gün yaşanan olayların eşine tarihte az rastlanır. Koca bir orduya karşı 72 kişiyle mücadele etmek demek maddi anlamda zafer imkanı olmayan bir savaşa girmek demektir. Bu yüzden;

Ölümü görerek ölümün üzerine yürümek ve ölmektir Kerbela.

6 aylık bebeklerin hedef alınarak katledildiği yerdir Kerbela.

Ebul Fezl el-Abbas (Hz. Hüseyin’in kardeşi)’ın kollarının kesilerek şehit edildiği yerdir Kerbela.

72 adanmış yüreğin, bedenlerinin paramparça olması pahasına izzetlice meydana atladığı yerdir Kerbela.

Hz. Hüseyin’in mübarek bedenine onlarca okun saplandığı yerdir Kerbela.

Peygamber torununun başının gövdesinden ayrıldığı yerdir Kerbela.

Peygamber ailesinin zincirlere vurulduğu yerdir kerbela.

Direniş bayrağını Zeyneb’in devraldığı yerdir Kerbela.

Kerbela ve Aşura günü bizim için derslerle dolu olayların yaşandığı bir gündür. Hz.Hüseyin ve Yezit o günden beri sembolleşmiştir.

Hz Hüseyin; aşkın, teslimiyetin, adanmışlığın,cesaretin, şerefin ve Rabbe katıksız imanın sembolü olarak bugün aramızdadır.

Yezit; korkaklığın, dünyaperestliğin, iktidarperestliğin, din kılıfına girmiş zulmün sembolü olarak aramızdadır.

Hz. Hüseyin; İslam’ın zulüm, adaletsizlik, hırs, fitne, kibir, riya gibi şeytan işi pislikleri maskeleyen bir perde olarak kullanılmasına karşı kıyam etti. O, vahyi, dedesinin çizdiği yol üzere yeniden ihya etmek için kıyam etti. O, İslam maskesi takmış zulme karşı aziz İslam’ı savunmak için kıyam etti. Onun derdi iktidar koltuğuna oturmak değildi. O, dünya ve içindekileri elinin tersiyle itecek kadar adanmış bir ruha sahipti.

Hz. Hüseyin savaş meydanında asla yenilmedi. 72 yareniyle beraber kazanan odur. Her şeyden önce Rabbinin yolunda kendinin kurban ederek O’nun rızasını kazandı. Gelecek nesillere güçlü ve anlamlı bir miras bıraktı. O; onuru, şerefi, izzeti, cesareti, teslimiyeti, aşkı, adanmışlığı ve ihlası dünya Müslümanlarına canlı bir miras olarak bıraktı.

Onun yüzlerce yıl geriden bugüne gelen mesajı, dünya Müslümanlarını din kılıfına girmiş zulme karşı uyanık olmaya davet ediyor. Onun kanı bizleri 21. Yüzyılın Yezitlerine karşı onurlu bir direnişe davet ediyor.

Zeyneb’in feryadı dünya Müslümanlarını vahyin katıksız çizgisine davet ediyor. Onun feryadı, annesi Fatıma’dan aldığı terbiyeyle olgunlaşmış halde, bugünün Müslüman hanımlarına çok şey söylüyor.

İslam maskesi arkasına saklanmış dünyaperest zalimler, Kerbela’da nasıl ki Peygamberin Ehl-i Beyt’ine bu zulmü reva gördüyse; bugün de vahyi çizgiye dayanmış Muhammedi İslam’ın takipçilerine aynı zulmü reva görmekten çekinmezler.

Allah Teala hepimize Hz. Hüseyin’in kanından fışkıran, Zeyneb’in feryadından seslenen çağlar üstü mesajı anlamayı nasib etsin.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık