Siverek Haber

Siverek Haber

İŞSİZ GENÇ YETİŞTİRMEME ÜZERİNE


23 Ağustos 2009 Pazar 00:00
İŞSİZ GENÇ YETİŞTİRMEME ÜZERİNE DÜŞÜNCELER

Son zamanlarda hanımla tartışma konularımızın başında çocukların eğitimi geliyor. Çocuklarımızın okulda aldığı eğitim acaba yeni dünya koşullarını karşılamaya yeterli mi, değil mi?’ Başlıca- temel konu- bu.
Bizim zamanımızda okula gider, mezun olur, hayata atılırdınız. Bilgi ve koşullar hızlı değişmediğinden okuldaki eğitim ömür boyu yeterli gelirdi size.  Okulun başarılı, zeki çocukları; Doktor, avukat, mühendis olurlardı.
Çocuklarına bu meslekleri kazandırabilmiş anne-babalar da kendileriyle ve çocuklarıyla gurur duyarlardı çünkü toplumda kabul gören itibarı yüksek çok iyi para kazandıran mesleklerdi bunlar.
Oysa şimdi öyle mi?  Dünya zenginleri listesinin yıllardır başında yer alan Windows’un patronu Bill Gates daha yirmili yaşlarda tanıştı milyar dolarlık servetle… ‘Google’ arama motoru sahibi Lawrence Page yani bilinen adıyla Larry Page ve Sergey Brin daha yirmili yaşlarda dünya zenginleri listesinde ilk yüz’e girmeyi başardılarYine yirmili yaşlarda milyarlarca dolarla tanışan bir diğer genç de Facebook ‘un sahibi Mark Zuckerberg.
Örnekleri çoğaltmak mümkün… Oysa binlerce insanın çalıştığı araba üreten, makine üreten koca koca sanayi kuruluşları bu kârları bu varlıkları ancak binlerce çalışanla  koca bir ömür harcayarak- belki- yapabiliyorlardı.
Para kazanmada, iş bulmada artık kurallar değişmiştir… Yeni kurallar gereği bir iş bulmak ve o işte kalmak için kendinizi her zaman - yeni baştan- eğitmeniz gerekiyor.  Bilginiz her an değişiyor,  eskiden olduğu gibi  ‘Okulu bitir, ondan sonra ömür boyunca okulda öğrendiğinle işini yap’ devri bitti.
Bazı uzmanlara göre her iki yılda bir bilgi iki’ye katlanıyormuş.  Artık iş bulabilmek, iş’te tutunabilmek, hayatta kazanan olabilmek için değişmek, kendinizi yenilenmek zorundasınız..  Hem de  iki yılda bir, haberiniz olsun.
Eskiden çalıştığınız şirkette,  yaşlandıkça değeriniz artardı,  size tecrübeli gözüyle bakılır,  değer verilirdi. Oysa şimdi,  yaşlandıkça değeriniz düşüyor. Çünkü teknolojiyi ve teknolojik aletleri gençler gibi kullanamıyor, bilgi enformasyonun hızına erişemiyorsunuz.
Ben, Bilgi çağının mesleklerinin çocukların geleceğinde daha etkili olacağını düşünüyorum. Hanım ise Doktor, Avukat, Mühendis gibi mesleklerin daima itibarlı ve para kazandıran meslekler olduğunu/olacağında ısrarcı.
Ne dersiniz?

Cengiz BAYRAM
Yararlanılan Kaynaklar   :
Christopher GREEN HER YÖNÜYLE ÇOCUK YETİŞTİRME SANATI
Dilek KIRCAOĞLU ÇOCUKLA BİRLİKTE BÜYÜMEK
Jesper JUUL ÇOCUK YETİŞTİRME REHBERİ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Yukarı Çık