Siverek Haber

Siverek Haber

NİYE BOYKOT DİYORUZ?


15 Mart 2011 Salı 00:00


Seçim atmosferine hızlı bir şekilde girdiğimiz bir zamandayız. Seçim atmosferi Siverek’i de kuşatmış durumdadır.
Bir kısmımız Siverek halkı olarak bu seçimleri boykot edelim derken, bir kısmımızda bu boykotun hiçbir etkisi olmayacağını dillendirmektedir.
Son zamanlardaki köşe yazılarındaki bu tartışmalarını rastladığım birçok Siverekliye anlattım.
İnsanlara; seçimin boykot edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Dediğimde halkın çoğunluğunun bu fikre olumsuz bakmadığını gördüm.

Konuştuğum insanların genelinde şunu gördüm. Bu boykot fikrine öncülük edecek aydın, siyasetçi, yazar velhasıl rant peşinde koşmayan adil insanlara ihtiyaç vardır denildi.

Yukarıda sayılan özelliklere sahip kişiler boykot fikrine öncülük ederlerse halkının büyük çoğunluğu bu boykot fikrini uyacağı şüphe götürmez.

Boykotun tutmayacağını söyleyen kesim şunu dillendirmektedir. İnsanlar şimdi buna destek olacağını söyledikleri halde seçim zamanı olduğunda halkın çoğu ağalarının, beylerinin, şeyhlerin sözlerinden dışarı çıkmayarak sandıklara gidecektir.

Bunu itaatkâr yaklaşımı insanlar sorduğumda da hiç kimse ben böyle yaparım dememiştir. Ve ortalama şu cevabı alıyorum. “Evet ben boykota destek verir, oy kullanmaya gitmem” bu sözlerin ardından beni en çok özen “ ama” takısı geliyor.
“Ama Siverek halkı bunu başaramaz biz birlik içerisinde bir şey yapamayız, bunu bas, bas bağıranlar dahi başaramamış, birkaç ay önce Siverek için çalıştığını iddia eden STK’lar Siverek’in il olması için bir miting yapalım dediler bunu dahi başaramadılar.” Gibi veryansınlar çoğaldıkça çoğalıyor.

Tüm bu cevap ve veryansınlardan şunu anladım. İnsanımız değişim istiyor, bir şeyler yapmak, yıllardır tabulaşmış kaderlerini değiştirmek istiyor ama kendilerine öncülük ettiklerini söyleyen sözüm ona aydınlarının pasifliği tüm işleri ellerine yüzüne bulaştırmaları ve devamlı halktan uzak bir söylem geliştirmeleri nedeniyle halkımızda büyük bir umutsuzluk ve çöküntü oluşmuş durumdadır.

İnsanımız değişim istiyor, birilerinin tüm bu olumsuzlukları dur demesini ve gerçekten halkın sesi olduğunu haykırmalarını istiyor.

İşte bu boykot hem insanımız için ve hem de Siverek’in aydınları için değişimin ilk adımı olacaktır.

Peki, biz niye boykotta ısrar ediyoruz?
Bu boykotta amaç Siverek’in sesini Ankara’ya ulaştırmaktır. Bunun yanında Siverek halkının aslında yılardır kendileri adına birilerinin oy kullanıp iradelerini yok saydıkları bu seçimleri boykot ederek iradelerine sahip çıkmalarını da sağlayacaktır.

Bu boykotu başardığımız takdirde hem Ankara ve hem de Siverek’in yöneten seçilmiş ve atanmışlar bu halkın eski halk olmadığını anlayacaklardır.

Ama tüm bunların yanında boykottaki ana amaç Siverek’in il olmasıdır. İl olma hakkı Siverek’e verildiği takdirde boykot fikrinden cayabiliriz.
Şimdi önümüzde iki seçenek duruyor. Ya Siverek’in yazar ve çizerleri olarak bu boykotu destekler ve hak arayışında ön safta oluruz.

Ya da yıllardır dilimize vurulan gemleri sıkıp suskunluğumuza devam ederiz.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık