Siverek Haber

Siverek Haber

SBS’Yİ KALDIRMANIN RİSKLERİ


4 Eylül 2012 Salı 23:29

 

Türkiye’de eğitimle uğraşan, uğraşmasa da yolu eğitimle bir yerde kesişen herkesin hemfikir olduğu bir nokta var ki; o da merkezi sınavların güçlüyle güçsüz, fakirle zengin arasındaki farkı ortadan kaldırdığı gerçeğidir. Merkezi sınavlarda öğrencilerin adına, sanına, mevkisine, makamına, gücüne ya da güçsüzlüne, yerleşim yerine, etnik kökenine bakılmaksızın yerleştirmeler yapılıyor. Öğrenciler cevapladıkları soru oranında, aldıkları puan doğrultusunda-puan üstünlüğü esasına dayalı olarak-liselere ve üniversitelere yerleştiriliyor.

 

Burada hemen ÖSYM’nin son yıllarda yaptığı sınavlardaki kopya, cevapların önceden dağıtılması, başkasının yerine sınava girme iddiaları itiraz olarak öne sürülecektir, biliyorum. Bu iddialar elbette ciddi iddialar, ÖSYM’nin son birkaç yılda bu iddialar yüzünden ciddi bir güven kaybına uğradığı da tartışma götürmez bir husustur. Bunlara rağmen Türkiye’de insanların büyük çoğunluğu, merkezi sınavları mülakata dayalı yerleştirmelerden daha adil buluyor ve bunda da haksız sayılmazlar.

 

ÖSYM’nin yaptığı sınavların yanında Milli Eğitim Bakanlığı da öğrencileri merkezi sınavla(SBS) liselere yerleştiriyor.

 

Dün, bakanlık müsteşarı, SBS’nin önümüzdeki eğitim öğretim yılında son kez yapılacağını ifade ederek, yeni bir yerleştirme sistemi üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. SBS’nin öğrenciler üzerinde sınav korkusu veya olumsuz psikoloji oluşturduğu bazı psikologlar tarafından dile getirilse de kanaatimce merkezi bir sınav olmadan hiçbir şekilde liselere yerleştirme yapmak mümkün olmayacaktır. Alternatif olarak düşünülen ilköğretimdeki not ortalamasına dayalı bir yerleştirme, öğretmenler üzerinde ciddi not baskılarına sebep olacak, öğretmenler, not verirken-özellikle performans, proje ödevlerinde- hakkaniyete uygun davranamama tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.

 

Sınavsız geçişin –içinde sınavın da olduğu bir düzenleme yapılmazsa- güçlülerin, zenginlerin, işini bilenlerin, etkili kişilerin çocuklarının iyi liselere kayırıldığı bir sisteme dönüşme tehlikesi büyüktür.

 

Özetle, liselere yerleştirme, kesinlikle sınava-merkezi bir sınava- dayalı olmalı; fakat bu sınavın şekli, süresi, tarihi elbette bakanlığın uzman eğitimcilerinin ve psikologlarının çalışmaları neticesinde şekillenecekti.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık