Siverek Haber

Siverek Haber

Cemil Yeşildağ

SİHİRLİ SÖZCÜK HİZMET VE HERKESE EVET


Cemil Yeşildağ
16 Mayıs 2011 Pazartesi 00:00

Siverek’te seçim atmosferinin yoğunlaştığı bugünlerde seçime ilişkin iki şey dikkatimi çok çekti. Birincisi bağımsız milletvekili adaylarının seçim harcamalarının onlarca trilyon
( onlarca milyon) liraya dayandığı iddiaları, ikincisi ise seçmenin oy isteyen milletvekili adaylarına yönelik tutarsız tavırları.

Birinci mesele ile alakalı aslında söyleyecek çok şey yok. Milletvekili olmayı düşünen adayların çok parası var ve bu paralarla seçim çalışması yapıp kendileri için meclisin yolunu açmak istemeleri doğal karşılanması gerektiğidir.

Doğrusunu isterseniz ister bağımsız olarak ister bir parti çatısı altında seçime giden adayların ağzı açıldığında hizmet için bu işe talip oldukları söylemi bana göre biraz çiğ kalıyor. Hizmet aşkı; insanda demek ki milyonlarca lira parayı harcamayı göze aldırtıyor. Ne diyelim bütün bu harcamaların hizmete dönüşmesi temennisi seçmeni mest etmesi gerekir ama seçmenin gözünde bu harcamaların aslı astarı tam olarak böyle okunmuyor.

Gelelim ikinci konu olan seçmenin kendisinden oy isteyen milletvekili adaylarına ilişkin ahlaki tavrına!

Malumu üzere her parti ve de her bağımsız milletvekili adayı seçilmek için seçmeninin ayağına gider ve kendisini anlatmaya başlar.  Ve milletvekili olduğunda yapacakları hizmetleri sıralar.

Bu seçimde çokça belirginlik kazanan en önemli olay; adayların seçmenlerini birebir markaja almalarıdır. Her seçmen nerede ise bütün bağımsız adaylar ve de bütün partiler tarafından ziyaret edilmeye başlandı. Bu da tabi seçmenin değerinin kıymete binmesini beraberinde getirdi.

Seçmenin daha çok değer kazandığı bu ziyaretlerde seçmenlerin büyük bir kısmının milletvekili adaylarına verdiği cevap çok nettir. Tabiî ki biz sizi destekleyeceğiz der seçmen kendisini ziyaret eden bütün milletvekili adaylarına. Arkadaşlığımız, kirveliğimiz, komşuluğumuz, akrabalığımız derken bir sürü süslü kelimelerle de bu desteğini allayıp pullar. Doğal olarak milletvekili adayları da bu destekler karşısında da mest olmaktadırlar.

Oysa hakikat hiç de öyle değildir. Çünkü seçmen kendisinden önce gelen adaya da aynı sözü vermiştir. Yani iki, üç partiye ve iki, üç bağımsız adaya bu sözler verilmiştir.

Akrabalık, komşuluk, kirvelik söylemleri ile kendisinden oy isteyen milletvekiline destek sözü veren seçmen, aslında oy kullanacağı sırada yani perde arkasından sadece bir kişiye oy verecektir.

Sol görüşlü bir seçmen sağ görüşlü bir adaya evet demekte. Sağ görüşlü bir seçmende sol görüşlü bir adaya evet demektedir. Hele bağımsız adayların her üçüne de evet diyen çok kişiye şahit olmaktayız.

Acaba seçmeni, desteklemeyi düşünmediği adaya destek sözü verdirten nedenler nelerdir?

Kanaatimce evet cevabını verdirten nedenlerin başında Siverek’te var olan baskıcı ortam gelmektedir. Eğer falanca bağımsız adayı destekler gibi gözükmezsem ve ya şu partiyi destekler gibi gözükmezsem, yarın onların kazanmaması durumunda onların gazabına uğramayayım ve kazanmaları durumunda da yandaş görüneyim kaygısı gelir.

Her milletvekili adayına evet dedirten başka bir neden ise muhalif olduğu bir adaya etik değerler içinde kalan muhalif bir dil geliştirememedir. 

Tabi Siverek’in gerçekliği olan aşiretçilik de “evet” dedirten başka bir neden olarak sıralanabilir.  Ve bu sosyal gerçeklik Siverek’te seçmenlerin kendi düşüncelerini özgür bir şekilde ifade edememeyi beraberinde gitmiştir.

Doğrusu gönülden desteleyemeyeceği adayın ziyareti esnasında “evet” sözü veren bir seçmen çokça ahlaki bir davranmış sergilemiş sayılmaz. Bu da sosyal düzende ifsadın yani yalan ve kandırmacılığın devam etmesine neden olmayı beraberinde getirmektedir.

Sihirli sözcük olan “hizmete “talip adayların en büyük hizmeti bu toplumdaki sosyal değişimin ahlaki olana doğru değişmesine katkı sağlaması şeklinde olacaktır. Yani seçmenini çokça kendisini desteklemesi noktasında zorlamadan kendisini ve projelerini anlatması şeklinde bir seçim çalışmaları yapmasıdır. Bu topluma yapılacak en büyük hizmet budur.

Oy isteyen milletvekili adaylarını da oy verecek seçmeni de sosyal ve siyasal yaşamda ifsada değil selamete davet edilmeleri gerektiğini düşünüyorum.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık