Siverek Haber

Siverek Haber

SİVEREK STK’LARIN HALLERİ


2 Haziran 2013 Pazar 16:29

 

Bizler birer Siverekli olarak, Siverek’in sorunlarına duyarlılık adına çok şey söylediğimizi ve yaptığımıza inanıyoruz.
Bazılarımızın gözler uzağı, çok uzağı gördüğünden yanı başındaki gerçeklikleri görmüyor ve göremiyor.
Siverek ve Siverekli için çalışma tartışmaları çıktığında kimseye söz hakkı tanımayan zevatlar, iş icraata geldiğinde, bazı kurum ve kuruluşlarla yapacağı icraatları baltalamak adına “şu kurumun sözcüsünün gözleri özerinde kaş var” gibi sudan bahanelerle çekilebilmekte ve Siverek adına hiçbir iş yapılamamaktadır.
İş uzaklara çok uzaklara geldiğinde bakıyoruz ki harıl, harıl çalışılmakta ve uzaktaki halklara ulaşılıp bir şeyler yapabilmekteler.
Oysaki insanın görevi ilk önce kendi avlusundan temizlik yapmakla mükelleftir. İnsanın avlusu kirli ve kokular saçtığında o kişi ne kadar diğer insanların avlularına temizleye kalkışsa dahi boş ve yararsız iş yapmaktan kendini kurtaramayacaktır, çünkü oradaki kirlilik onun sağlığını her gün tehdit edecektir.
Gerçekten Siverek’teki sivil toplum kuruluşları şapkalarını önlerine koyup düşünsünler, bu kurumlar Siverek ve Siverek halkı adına ne yaptılar veya ne yapmayı amaçlıyorlar?
Kendi insanımız, akrabamız, komşumuz, ahbabımız olan bu insanlara ne verdiler ve ne vermeyi amaçlıyorlar?
İçerisinde bir ömür tükettiğimiz, her şehirden üstün gördüğümüz severek’in kalkınması gelişmesi, çağ atlaması adına ne yaptılar ve ne yapmayı hedefliyorlar?
Her sohbetlerde kavmiyetçiliğin, aşiretçiliğin, taassupluğun iğrendiğinden bahis eden abiler, iş başa düştüğünde gerçekten bu taassupluktan kurtuluyorlar mı kurtulmuyorlar mı?
Siverek’teki cemaat ve dernekler cemaatçiliğe ve bunun paralelinde taassupluğa devam ediyorlar mı etmiyorlar mı?
En önemlisi kendi neslimiz olan çocuklar ve gençler için ne yapıyorlar ve ne yapmayı amaçlıyorlar?
Kusuruma bakmasın hiç kimse ama Siverek’te hiç bir kurum hizmete dair ve Allah rızasına uygun hiçbir yol izlememekte veya izleyememektedir.
Seminer ve toplantılarda aslan kesilen okul hocalarımız, okullarının bahçelerinde satılan esrar ve uyuşturuculara ses çıkaramıyorlarsa bunlar kalkıp bize edebiyat okumamalıdırlar
Islah edilmesi gereken ve her gün kendisine emanet edilen çocuklarla ilgilenmeyen, çokça azarlayan o çocukları bataklıklarda devam etmesine sebep olan beyler kalkıp bize romanda okumasınlar.
Yanı başlarımızda ihtiyaç sahibi olan, yüzleri önde ellerini açıp dilenen Suriyeli kardeşlerimiz olduğu halde bunlara elini uzatmayıp, uzaklara yardım toplayanlar kusuruma bakmasın samimi değillerdir.
Saray yavrusu dairelerde kalıp, lüks içerisinde yaşayıp fakir fukarayı görmeyen ve hatta onların semtlerine uğramayanlar kusuruma bakmasınlar peygamberi bilmiyorlar.
Haftada veya ayda bir toplantı düzenleyip orada ahkâm ve entel kesilmek sorumluluk bilinci değildir, sorumluluk bilinci ücra bir mahallede kimsenin sesini duymadığı bir ihtiyaç sahibinin sesini duymaktır.
Uyuşturucu satılan bir genci o uyuşturucudan uzak tutmaktır, sorunlu olan bir öğrenciye kanatlarını gerip yardımcı olmaktır, mezarlıkların yanındaki Suriyeli kardeşlerimizin yerleştirildiği dükkânlarda balık gibi istiflendirilmiş ve zor yaşam koşullarını görüp onlara yardıma koşmaktır, birazcık zengin dünyalarından uyanıp fakir olmak, yoksulların halinden anlamaktır.
Komşusu aç iken kendisi tok yatmamaktır.
Aslında sivil toplum kuruluşları ve özelikle İslami camiaları için günümüz şartları son derece çalışmaya uygun bir ortam oluşmuş durumdadır.
Beklide cumhuriyet tarihinin hiçbir kesiminde İslamcılar bu kadar rahat ve sorunsuz çalışma ortamı görmemişlerdir, bundan dolayıdır ki her yerde İslami STK kurulmaktadır.
Siverek gibi çalışılması zor bir yerde dahi İslami STK’lar yeterince kurulmuş ve bu gidişle kurulmaya devam edeceklerdir.
Ne var ki bu STK neden halktan kopuk çalışmalar yürüttüklerini kavrayamıyorlar.
Siverek’te STK’lar sokaklara inmeden, ev, ev gezip halkın sorunları ile ilgilenmeden, yaşadıkları coğrafya ile ilgi net bir bilgi ve kavrayış sergilemeden, Siverek sorunlarına eğilmeden, Siverek’in kalkınması adına çalışmalar yapmadan elle tutulur hiçbir çalışma öretemezler.
Son bir soru sorarak bu yazıma son vermek istiyorum: Siverek’te hangi STK feodalitenin ortadan kalkması için çalışmalar yürütmekte ve bu feodalite yüzünden Siverek insanın çektiği sıkıntıları gündemine taşıyıp, gündemleştirmektedir?
Yıllardır Kuran ve hadis çalışmalarından öteye gidemeyen çalışmalarla hiçbir şey yapmadıklarını hepimiz görüyoruz.
Başka bir yazıda görüşmek dileği ile. Selametle


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık