Siverek Haber

Siverek Haber

SİVEREK'TE FEN LİSESİ VE VETERİNERLİK FAKÜLTESİ AÇILSIN


13 Mayıs 2014 Salı 10:49

Siverek'te Fen Lisesi ve Veterinerlik Fakültesi Açılsın

Viranşehir de Birecik de Siverek’in kardeş ilçeleridir. Onlara yapılacak her türlü yatırım, yardım taktire layıktır. Bu ilçeleri ve Urfa’nın diğer tüm ilçeleri her türlü kalkınmayı hak ediyorlar. Ancak, Siverek’in hal-i pür melalinin vahametini ifade etmek için tek bir örnek zannedersem yerinde olacak.

Geçenlerde büyük oğlum; ‘’Baba,’’ dedi. Ardından; ‘’Seneye Fen Lisesi sınavlarına gireceğim. Türkiye’de hangi ilde hangi Fen Liseleri var?’’ diye sordu. Ben de internetten indirdiğim Fen Liseleri taban puan listesini kendisine verdim; hem okulları görsün, hem de taban puanlardan haberdar olsun, diye. Aslında bu iş için çok da erken; ama söz konusu eğitim, sınavlar olduğu için; bir eğitimci olarak, çok da müdahale etmedim.

Çocuk listeye bakarken; ben, dün sınav yaptığım sınıfın yazılı kâğıtlarını okuyordum. Aradan beş altı dakika geçtikten sonra;

—Baba, dedi. Birecik’te de Fen Lisesi var.

Zira Birecik; Fırat’ın kenarında olması, Antep’e yakın olması gibi coğrafi, stratejik konumunun artılarıyla beraber; nüfus, tarım ve hayvancılık konusunda Siverek’le baş edemezdi. Bir de Siverek’te son on yolda neredeyse İstanbul, Ankara’yla yarışır mimari tarzda yapılaşma mevcuttu. Ama bunların hiçbiri Siverek’te de Fen Lisesi’nin açılmasını sağlayamamıştı, ne yazık ki. Bunları düşünürken; başka bir soruyla karşılaştım.

—Baba, Viranşehir’de de var. Ama Siverek’te yok Fen Lisesi…

Hiçbir cevap veremedim. Zira Viranşehir birçok yönüyle Siverek’e benziyordu. (Ana yolun üzerinde oluşu, nüfusu vb.) Ama Mimari olarak, yapılaşma olarak, ticaretin canlı oluşu anlamında Siverek daha öndeydi. Bunu ömrünün iki yılını Viranşehir’de geçirmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebiliyorum. Siverek’in Buğday pazarı ve canlı hayvan pazarı Türkiye’nin sayılı pazarları arasındandır. Ama Viranşehir’de Fen Lisesi var, Siverek’te yok. Viranşehir’de olması mesele değil. Zira Viranşehir-Siverek meselesi değil, asıl olan. Mesele Siverek’te niçin olmamasıdır.

Bu kent hakkında onlarca yıldır ‘’il olsun’’ diye çalışma yapanlar; bir Fen Lisesinin açılması; ardından bir Veterinerlik ya da Ziraat Fakültesinin açılması için çalışma yapsalar daha gerçekçi bir yol izlemiş olmazlar mı? Zira il olmak çok zor; ama Fen lisesi; ardından fakülte için sonuç almak daha gerçekçi değil mi? Hem bu gelişmeler ilerde il olmayı da olumlu yönde etkileyecektir. Mesela;

Siverek’in yeni Milli Eğitim Müdürü’nden yerel basınla yapacağı bir kahvaltıda şu müjdeyi duymak çok mu imkânsız?

Siverek Fen Lisesi ve Veterinerlik Fakültesi Açılıyor

Bence hiç de zor değil. Yeter ki, bu konuda Siverek’in bürokratları gerekli adımları atsınlar. İstemesini bilirseniz, ısrarla isterseniz, eninde sonunda sonuç alırsınız. Bir Fen lisesi, bir fakülte bu kentin bahtını değiştirecektir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık