Siverek Haber

Siverek Haber

SİVEREK'TE YEREL SEÇİMLERİ KİM KAZANIR


12 Şubat 2013 Salı 11:23

Yerel seçimlere ortalama bir yıl kaldı. Şimdiden Siverek’teki partiler Altan alta kaynamaya ve bir an önce adaylarını belirleyip halkın önüne çıkmaya hazırlanıyor.

Siverek'te olaylar olmadan ve yaşanmadan bir şeyi tahmin etmek belkide dünyada en zor olan yerlerden biridir. Hem halkın kafasında ve hem de Siverek’te ki siyasi parti yöneticilerinin kafasında “ Acaba Siverek'in belediye başkanı kim olacak”? Soruları dolaşmaya ve uykuları kaçırmaya başlamış bile.

Bizde halkın içerisinde yaşayan sade bir vatandaş olarak Siverek’te kim belediye başkanlığına seçilebilir ihtimali özerine kısa da olsa bir analiz yapmak istiyoruz.

Seçimlere halen çok var ve bundan dolayı rahat ve kolayda konuşabiliriz

Siverek’te yerel seçimler kesinlikle genel seçimlere benzemediğini hemen, hemen herkes bilmektedir. Yerel seçimler adeta bir aşiret taassubu, aile şerefi gibi olgularla bakılmakta ve “Siverek için kim yararlı olacak” sorusuna birçok insan takmamaktadır

Bana göre 2014 yerel seçimlerinde kıyasıya yarışacak olan iki parti olacaktır, daha doğrusu bir parti ve bir şahıs olacaktır.

Yani Siverek’teki yerel seçimleri göğüs göğse götürecek olan Sayın Ali Murat Bucak ile Ak parti olacağı tahmini çok yüksektir

Diğer partilerin başarı dereceleri ise gösterecekleri adaylara bağlıdır.

Değişen Türkiye koşullarlında Siverek halkı da artık hizmet ve kendisine değer verilmesini istemekte ve haklı olarak ta kim bunu daha iyi yapacak sorularını da sormaya başlamış durumdadır. Ne kadar aşiret ve aile taassubu insanımızda olsa dahi bu kırılmaya doğru gidilmektedir. Siverek halkı insan olarak kendisine değer verilmesini istiyor

Sayın Bucak son yaptığı yatırımlar ve hizmetler ile halkın gönlünde bir yer edinmiş durumdadır. Eskiden belediye seçimleri baskı ve zorla oy atılıyor iddiaları gündemde idiyse de şimdi gerçekten insanlar Sayın Bucak’a oy verdiklerinde gönülden ve sevdikleri için vermektedirler ve gelecek seçimlerde de böyle olacaktır. Artık eski baskı ve hileler olsa dahi çok az olacaktır.

Bunun için Sayın Bucak Siverek’te büyük bir kitlenin teveccühünü kazanmış bulunmaktadır. Bucak ‘a giden oylar yalnızca kendisine giden oylardır ve bundan dolayı kendi başına Siverek’te bir partidir diyebiliriz. Özelikle şehri baştanbaşa parke taşları ile döşemesi Bucak’a alan ilgiyi artırmış bulunmakta ama halk çok daha fazla hizmet beklemektedir

Bunun yanında Bucak’a karşı en büyük rakip AK partidir. Siverek’te ki AK parti teşkilatı hiçbir partinin yapamadığı bir şekilde halka inmiş ve halkın teveccühünü kazanmış bir teşkilattır. Ak parti teşkilatı Siverek’te adeta kimsesizlerin kimsesi olmaya çalışmaktadır. Partiye gelen kim olursa olsun parti teşkilatı ve özelikle ilçe başkanı bunları sabırla, metanetle dinlemekte ve ellerinden gelen yardım ve çabayı sarf etmektedirler. Ak parti teşkilatı eski hükümet teşkilatlarına benzememeye çalışmakta ve kapılarını tüm insanlara açmakla da bunu büyük oranda da başarmış gözükmektedir.

AK parti Siverek teşkilatı geçmiş yerel seçimlerden de ders aldığı gözüküyor. Bundan önce ki yerel seçimlerde yanlış aday tercihi ve halkın bu yanlış tercih yüzünden bu partiye oy vermemesi AK partinin çok güçlü bir adayı göstereceğini tahmin etmek zor değildir

Bundan dolayı yerel seçimlerde AK parti çok iddialı bir parti olarak Siverek’te boy gösterecektir. Bunun yanında AK partinin Siverek’te başarılı olabilmesinin en büyük faktörü göstereceği aday olacaktır. AK parti adayı halktan olmaz ise ve yine Siverek’e yabancı ve sevilmeyen biri olursa o zaman ne kadar iktidar teşkilatı olsa dahi başarı derecesi düşecektir. Ama eğer Siverek’te sevilen sayılan bir şahsiyet olsa işte o zaman, Siverek halkı hem partiye ve hem de o şahsa verecekleri oylardan dolayı AK partinin başarı oranı diğer parti oranlarına göre çok daha fazla olacaktır.

Diğer yandan BDP de üçüncü faktör olarak karşımızda duruyor. BDP Siverek’te halka çok kapalı ve halktan uzak bir parti görünümü vermektedir. Oysa beklide en fazla BDP halkla iç içe olması gereken bir parti olması gerekirken, böyle marjinalleşmesi ve halkın dilinden anlamamsı düşündürücüdür. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise BDP Siverek teşkilatının profesyonel insanlardan oluşmamasından olabileceğidir. BDP Siverek’te kendi elamanları ve üyeleri dışında bir çalışma yürütmemekte ve böylece kendini halka tanıtamamaktadır, üstüne üstlük aday gösterdiği kişilerde Siverek halkından kopuk insanlar olduğundan halk BDP ye çok fazla teveccüh göstermemektedir.

Bu görüş ve tespitler benim halkla konuşmalarımdan ve halktan edindiğim izlenimlerden çıkardıklarımdır, bundan dolayı Siverek’te kim yerel seçimleri kazanırsa kazansın, kazanan Siverek olmalıdır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık