Siverek Haber

Siverek Haber

Toplumsal Değişimde Lider Vizyon ve Bir Dede Pratiği


1 Ağustos 2010 Pazar 00:00
Toplumsal Değişimde Lider Vizyon ve Bir Dede Pratiği

Herbirimiz okumuşuzdur toplumsal değişimi gerçekleştiren liderleri. Kimisi devlet başkanları, kimisi askeri liderler, kimisi fikir insanları ve  kimisi de peygamberlerdir. Bazen yerine göre kullanıldığında aslında toplumsal değişimi gerçekleştiren insanların bizim gibi insan olmadıkları da zannedilebilir toplumsal algı olarak , oysa ki bu liderlerin hepsi bizim gibi etten ve kemikten insanlardır buna peygamberler de dahildir. Toplumsal değişimleri meydana getiren insanların toplumsal yapı içerisindeki rollerine gelince bazen bunların birer çoban oldukları bazen iyi bir eğitim altyapısı almıs kişiler oldukları gerçeği karşımıza çıkar. Hepsinin ortak özellikleri ise toplumsal değişime katkı sunmaları olmuştur, burada ki onemli husus aslında bu kişilerin hepsinin de vizyon ve öngörü sahibi olmalarıdır yani temel ortak noktalarından birisi budur.
     Siverek’in bir köyünde yaşamış bir dededen bahsetmek istiyorum size, sahib olduğu Liderlik, Vizyon ve öngörünün toplumsal değişime ve gelişime olan katkısını anlatmak istiyorum ki bu tarz örneklere oldukça ihtiyacımızın da olduğunun kanaatindeyim toplum olarak. Meşhur atasözlerinden birisidir “ Bir yılı düşünüyorsan ekin ek , 20 yılı düşünüyorsan ağaç ek , 100 yılı düşünüyorsan insan yetiştir” diye. Aslında tamda bu noktada anlatacağım dede nin nasılda liderlik yaptığını, vizyon sahibi olduğunu ve öngörülü davrandığını  belki de , Kendisinin okuma yazması olmadığı halde sürekli tekrarlayarak bir çok ayeti ve bilgiyi ezberlemiştir. Gençlik yıllarında ve ne yazık ki imkanlarında olmamasından dolayı okula da gidememiştir kendisi. 1969 yılında vefat etmiştir. Sahip olduğu öngörü ve vizyon geleceği kurgulamasında kendisinden sonra gelecek kuşağa ana tavsiyeler şeklinde öğretilmiş ve en önemli ana tavsiyeninde eğitim olduğunu sıkça vurgulamıstır. Kendi çocukları da  bu yol istikametinden giderek ögüt ve tavsiyelerini yerine getirmişlerdir. 2010 yılı itibariyle  torunlarından 70 kişi  ülkemiz de ve dünyanın diğer ülkelerindeki çeşitli üniversitelerde  ögrenim görmüs  yada  halen öğrenime devam eder vaziyette bulunuyorlar. Mezun olanlar toplumda yaşam kalitesinin artması için çeşitli rollerde görevlerini ifa ediyorlar
Toplumsal değişimlerde liderlerin rolleri ve vizyonları oldukça önemlidir çünkü bizim gibi toplumlarda en çokta ihtiyaç duyduğumuz şeydir vizyon sahibi kisilerin olmayışı, öngörülü kişilerin sayıca az olması . Bizim gibi toplumların kalkınabilmesinin önündeki en önemli engel bu tarz lider kişilerin sayıca az olmasıdır.Bir çoğumuzun bildiğinin aksine  yani lider demek sadece gündemdeki aşina olduğumuz tarzdaki bir liderlik değildir , lider demek yaşadığı en küçük toplum biriminde bile onları ileriye dönük müsbet noktalara eviren ve bu evrilen noktalarında yaşadığı cemiyete maddi ve manevi katkı sağlamasını amaçlayan kişidir. Bizim gibi toplumlarda öngörülü ve vizyon sahibi kişilerin eksikliğinden olsa gerektir ki toplumsal gelişkinlik düzeyimiz daima istenen seviyede olmaz ve bu sürekli bir biçimde toplum içinde  yadsınır. İşte aslında yanıldığımız noktalardan birisi bir tek su damlasının etkisinin ne olabileceğini hesaplayamamaktır. Küçük bir göletin içerisine bir su damlasını yüksekten bırakırsanız su damlasının göletteki suyu nasıl etkilediğini ve titreşimler yaydığını görürsünüz. Herbirimizin toplumsal gelişim noktasında katkımızın büyük olduğunu unutmamamız ve bu noktalarda sürekli birbirimize olumlu telkinlerde bulunmamız gerektiğini unutmamalıyız. Toplumumuzda ki insanların eğitim düzeylerinin eksik yada yeterli sevide olmadığı gerçeği onları liderlikten ,vizyondan yada öngörüden mahrum bırakmaz onları nitelik olarak eksik bırakır belki , vizyon yada öngörü eğitimle daha kaliteli bir hale gelebilir ama eğitim almamış vizyon sahibi kişilerde kesinlikle aynı işlevleri görürler toplumda. Bir su damlası olarak bir bireyin toplumda meydana getirdiği titreşim diğer su damlalarının eklenmesiyle daha hızlı ve daha saglıklı olacaktır muhakkak ki.
 Bizim toplumumuzda gelişmişlik düzeyine ulaşmamızın önündeki en büyük engellerimizden bir diğeri de  sahip olduğumuz potansiyelleri görememek yada onları kolay yoldan harcamaktır. Bizler istenilen seviyelere gelmek istiyorsak muhakkak ki vizyon ve öngörü sahibi insanlarımızın sıfatlarına hiç bir şekilde bakmadan onları kucaklamak, değer vermek ve ihtiyacımız olan hedefleri önümüze koymalarını teşvik etmek olmalıdır. aksi takdir de istediğimiz noktalara ve amaçlara varmada oldukça yavaş hareket etmiş oluruz . Sözün özüne gelecek olursak; vizyon ve öngörü sahibi bir dedenin torunu olarak, Siverekte vefat ettigi 1969 yılından bu yana,49 yıllık bir sürede kendisi 70 üniversite mezunu verecek bir vizyon aşılamışsa çocuklarına ve çocuklarıda bizlere aşılamışsa bunu aslında toplumsal değişime bir örnek almalıyız. Bir an önce gelecek için yola çıkmalıyız ve bunun içinde her ne sıfatta bir kişi olursa olsun -yani ister eğitimli ister eğitimsiz olsun- muhakkak ki toplumsal değişime bizi götürecek insanları daha fazla dinlemeliyiz ve değer vermeliyiz onlara. Böylelikle toplumumuzda bu tarz insanlarımız sürekli çoğalsın ve  hayat standartlarımız ve kalitemiz onların liderligi,vizyonu ve öngürüsü sayesinde yükselsin. Suyun damlaları her taraftan gölete düşsün ki istediğimiz hayatı yaşayalım birey olarak, aile olarak, toplum olarak.

Kalın sağlıcakla
Şehmus Bayram
sehmusbayram@gmail.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık