KAYMAKAM'A ÇAĞRI: BOŞALACAK HASTANE BİNASI FAKÜLTEYE DÖNÜŞTÜRÜLSÜN.Uzun süredir yazmayı düşünüyordum. Siverek kaymakamı Sayın Mahmut Hersanlıoğlu’nun eğitime dair çabalarını tüm Siverek kamuoyu yakından takip ediyor. Eğitimin bir toplumun gelişmesinde ve kalkınmasında ne derece önemli rol oynadığını ise belirtmeye gerek yok sanırım.  Söz konusu eğitim olunca, akla; ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim geliyor. Siverek Kaymakamlığı’nın ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki derslik ve bina ihtiyacının giderilmesi konusundaki çabaları malum. Bu çalışmalar istenen seviyede değil; ama yapılanların Siverek tarihindeki en büyük hamleler olduğunu da belirtmek lazım. Özellikle Kız Anadolu Lisesi ve Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nin açılması, kız çocukların okullaşmasına ciddi katkı sağlamıştır.

Eğitim, bir bütündür ve eğitimin en önemi saç ayağını hiç kuşkusuz yükseköğretim oluşturmaktadır. Yüksek öğretimde Siverek, olması gereken noktanın çok gerisindedir. Bu durumu görmezlikten gelmek mümkün değildir. Bundan altı yedi ay önce bir toplantıda karşılaştığım Başkan Ali Murat Bucak, geçenlerde Siverek’te bir fakültenin kurulması hususunda belediye olarak yer tahsisinde bulunduklarını hatta bunu Harran Üniversitesi’nin yetkilileriyle müzakere ettiklerini; fakat karşı taraftan bir ses seda çıkmadığını ifade etti.

Kuşkusuz; bu, zor bir süreçtir. Kimse elini taşın altına koymak istemez. Belki bu tabir de ağır olabilir. Ortada elini taşın altına koymaktan ziyade, Siverek’in bir fakülteye kavuşması hususunda bir irade eksikliği var gibi. Bu konuda benim bir önerim var: İlçe kaymakamlığıyla belediye başkanlığının elinde çok güzel bir koz var: Siverek Devlet Hastanesi’nin binası.

Malum olduğu üzere 200 yataklı Siverek Devlet Hastanesi’nin inşaatı tüm hızıyla sürüyor ve zannedersem kısa bir süre sonra hastane faaliyete geçecek. Edindiğim duyumlara göre boşalacak devlet hastanesi binasının ya Kadın Doğum Polikliniği olarak kullanılması ya da Meslek Yüksekokuluna tahsisi düşünülüyormuş. Bunların ikisi de bana göre makul yollar değil. Siverek Devlet Hastanesi binası, anayolun üzerinde oluşu, geniş bahçesi, etrafının açık oluşu, büyüklüğü itibariyle bir fakülteyi kaldıracak kapasitededir.

 Siverek’in acilen bir fakülteye ihtiyacı var. Bir eğitim fakültesi, Ziraat Fakültesi ya da Veterinerlik fakültesi… Hangisi uygunsa… Benim gönlümden geçen; eğitimci olmam hasebiyledir belki… Eğitim Fakültesidir.

Siverek Devlet Hastanesi’nin yerine bir eğitim fakültesinin kurulması neye yarar? Yüzlerce öğretim üyesi, binlerce öğrenci… Sınıf öğretmenliği, Tarih Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği, Eğitim Bilimleri bölümlerinin kurulması… Bunlar, Siverek’in ticaretinin canlanmasına, yüzlerce öğrencinin kendi evinden üniversiteye gitmesine zemin sağlayacaktır. Siverek’in kültür dokusu değişecek, insanlar arasındaki yanlış örf ve adetler, yerini modern değerlere bırakacaktır.

Bu binanın tadilatının, gerekli resmi prosedürün yapılmasının, YÖK’le, Milli Eğitim Bakanlığıyla görüşmeler yapılmasının, gerekli altyapı çalışmalarının yapılmasının önünde ne engel var: Bürokrasi… O da aşılamaz mı? Elbette aşılır. Yeter ki kararlı bir irade oldun. Yeter ki, Kaymakam ben bu işi yaparım, desin. Belediye Başkanı da gerekli altyapı çalışmaları ve resmi prosedürün yerine getirilmesinde destek olsun.

Yapılamayacak iş değildir. Hatta bu konuda Siverek’i İl Yapma Derneği öncü olabilir. Hatta bir imza kampanyası dahi başlatılabilir.


28 Temmuz 2011 Perşembe 00:00

http://www.siverekgenclik.com/yazar/kaymakama-cagri-bosalacak-hastane-binasi-fakulteye-donusturulsun-1287.html