BİR BARDAK SÜT VE İYİLİĞİN BEDELİBİR BARDAK SÜT VE İYİLİĞİN BEDELİ… 
      İnsan yaşamındaki en büyük gaye mutluluğu yakalamaktır.Ve mutlu bir toplumda umutla yaşamaktır.İnsanların mutluluğuna katkıda bulunarak iyilik yapmak fedakarlık ve erdemliliktir,aynı zamanda iyilik bir sanat ve inceliktir de.
      İyilik yaparak zarar görme pahasına ve gösterilen iyi niyetli davranışın karşılığının ihanet eylemine dönüşmesine rağmen iyilik yapmak her babayiğidin harcı değildir.Ancak,bu yürek işidir,yürekle olacak bir iştir.Çünkü iyiliğin gösteriş,güç ve ihanetle derinden bir uyuşmazlığı vardır.Eğer iyilik yapmış olduğun kişiden minnet beklemediysen bil ki  erdemli insan sınıfındasın.Hadisi Şerif’te belirtildiği gibi; “İnsanların en hayırlısı insana yararlı olanıdır” O halde sayılı olan ömrümüzü küçük,bencil ve basit hesaplarla geçirmeyerek,hayırlı işlerde daima bir adım önde olmalıyız.
     Çok küçük bir iyilik yapmakla belki toplumu değiştiremeyiz ancak,topluma örnek bir kişilik sergileyebiliriz.Bir kişiyi iyilik yapmaya yönlendirmek bir toplumu iyilik yapmaya yönlendirmek demektir.Böylelikle hem toplumdaki birlik,beraberlik ve dayanışmayı sağlamak hem de,insani ve vicdani sorumluluğumuzu yerine getirmekle örnek bir davranış  sergilemiş olacağız.Bu durum bireysellikten toplumsal iyiliklerin yaygınlaşmasına vesile olabileceği gibi,duyarsızlığın azalmasına da örnek teşkil edebilecektir.Bundan emin olun!
     Kötü insan olmamamız iyi insan olduğumuz anlamına gelmez.O halde önce insan,hem de iyi insan olmalıyız.Mutluluğun yolu iyilikten geçer.Bu iyilik ister bir bardak su,ister bir bardak süt olsun.Bir gün mutlaka yaptığımızın karşılığını alacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. 

     Bakın,Howard Kelly’nin yaşanmış gerçek hayat hikayesine; 

     Howard, yoksul bir ailenin çocuğuydu.Okul giderlerini karşılamak için,kapı kapı dolaşarak bazı eşyalar satıyordu.O gün,hiçbir şey satamamıştı ve karnı da çok açtı.Dayanacak gücü kalmamıştı.çalacağı ilk kapıdan yiyecek bir şeyler istemeye karar verdi.
     Kapıyı açan,sevimli genç bayanı görünce utandı ve yiyecek yerine,sadece “Affedersiniz,bir bardak su rica edebilir miyim?” diyebildi.
     Genç bayan,çocuğun aç olabileceğini düşünerek,ona kocaman bir bardak süt getirdi.Howard,sütü yavaş yavaş içine sindirerek içtikten sonra, “Çok teşekkür ederim,borcum ne kadar?”diye sordu.Genç bayan,yüzünde sıcak bir gülümsemeyle,”Borcunuz yok” dedi ve devam etti.  “Annem,göstereceğimiz şefkat ve nezaket karşılığı olarak,asla bir bedel ödenmesini beklemememizi bize öğretti.”Çocuk ”O halde çok teşekkürler,yürekten teşekkür ederim size”dedi.Howard Kelly,sütü içip,evin önünden ayrıldığı zaman,kendisini yalnızca bedensel olarak değil,ruhsal olarak da çok güçlü hissediyordu.
     Yıllar sonra,genç bayan çok ender rastlanan bir hastalığa yakalanmıştı.Yöredeki doktorlar çaresiz kalınca,hastalığı ile ilgili araştırmalar yapılması için  onu büyük kente,ünlü doktor Howard Kelly’ye gönderdiler.Dr Kelly,konsültasyon yapması için hastanın,hangi kasabadan geldiğini öğrenince,çok heyecanlandı.Artık genç olmasa da,yıllar önce kendisine sevgiyle yaklaşan bayanı ilk gördüğü anda tanımıştı ve onun hayatını kurtarmak için elinden gelen her şeyi yaptı.
     Uzun süren tedaviden sonra,hasta olan bayan sağlığına kavuştu.Dr.Howard Kelly,denetlemesi için önüne getirilen hastaya ait faturaya şöyle bir baktı,üstüne bir şeyler yazarak zarfın içine koydu ve hasta bayanın odasına gönderdi.
     Kadın,zarfı elleri titreyerek aldı.Açmaya korkuyordu.Hastane faturasını asla ödeyemeyeceğini ve geri kalan tüm ömrünü bu faturayı ödemek için çalışacağını biliyordu.Nihayet zarfı açmak zorunda kaldı ve faturaya iliştirilmiş bir not dikkatini çekti.Notta şunlar yazılıydı : Hastane giderlerinin tamamı,bir bardak süt karşılığı ödenmiştir. 

     Ne dersiniz?Bizlerde bu yaşanmış gerçek hayat hikayesinden ders çıkaramaz mıyız? 
 

                                               Hasan BAYDİLLİ 18 Aralık 2007 Salı 00:00

http://www.siverekgenclik.com/yazar/bir-bardak-sut-ve-iyiligin-bedeli-297.html