Siverek Festivalı Neden Yok"Siverek Festivali" Neden Yok
Geçtiğimiz hafta, Kastamonu Taşköprü'ye gitmiştim bir ziyaret için.
Aynı zamanda Taşköprü'nün meşhur "Sarımsak Festivali" varmış o günlerde, katılma şansım oldu az da olsa... Küçük bir ilçe Taşköprü, Siverek'le kıyaslanamayacak kadar. Üstelik nüfusu bile Siverek'in çok çok altında. Buna rağmen, uluslararası bir festival düzenleniyor her yıl ve organizasyon kusursuz... Bu yıl 22.si kutlandı bu festivallerin.
Dört gün süren festivalde kimler yoktu ki? Sezen Aksu, Mahsun Kırmızıgül, Kubat, Gülşen ve birçok yerel sanatçı, katılımlarıyla keyifli anlar yaşattılar izleyenlere... İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ, diğer ilçe belediye başkanları, milletvekilleri ve yerli yabancı birçok iş adamının katıldığı programların sunuculuğunu İkbal GÜRPINAR üstlenmişti. Komşu ülke Yunanistan ve Bosna-Hersek'den gelen folklor ekiplerinin sergiledikleri gösteriler de görülmeye değerdi gerçekten.
İlçeye hem yurt içinden, hem de yurtdışından önemli ölçüde turist akını olmuştu. Günler öncesinden hazırlanılan festival için, Taşköprülü halkın konukseverliği de tartışılmazdı doğrusu. İlçeye özgü el sanatlarının sergilendiği ve satışa sunulduğu küçük standlar, köylü halk pazarı, tarihi evleri, doğal güzelliği ve temiz havasıyla Taşköprü, bu festival için tabiri caizse gelin gibi süslenmişti.
Benzer festivallerin düzenlendiği bir çok ilçeden sadece bir tanesi aslında Taşköprü... Ülkemizi, çok da güzel temsil ettikleri için ayrı ayrı hepsiyle gurur duyuyoruz tabi ki...
Peki, neden Siverek’te de bir festival yok? Hem yüz ölçümü, hem nüfusu, diğer ilçelerden hatta illerden kat kat fazla bir yer olmasına rağmen, üstelik başka hiçbir yerde olmayan kendine has birçok güzelliğiyle Siverek'imiz, neden böylesine büyük çaplı bir festivale ev sahipliği yapamıyor? Eksiklik nerde? Kültürse kültür, tarihse, kralı var bizim memleketimizde. Hele bir kırmızı üzümümüz var ki, başka hiçbir yerde olmayan güzellikteki bir lezzet o...
Daha önce, değerli büyüğümüz Ramazan ÖZGÜLTEKİN ağabeyim, bir yazısında bahsetmişti; "Şire şenlikleri neden hak ettiği değeri göremiyor, neden organizasyon yapılmıyor!" diye, ne yazık ki yine sesine ses veren olmadı Ramazan Ağabeyin... Hatta Siverek Şire Şenlikleri geçen yıllarda bir kez yapılmasına ve çok büyük ilgi görmesine rağmen devamı neden gelmedi. Kentteki tüm aşiretleri, tüm halkı kucaklayacak böyle bir festival, böyle bir şenlik dostluğa, kardeşliğe, hoşgörüye, sevgiye katkı sunmaz mı?
Aslında Siverek'li iş adamlarımız ve değerli büyüklerimiz, bu konuda sanıyorum biraz ihmalkâr davranıyorlar. Yoksa bu tür festivallerin götürüsünden çok, getirisinin olacağını herkes bilmektedir. Böylesine güzelliklerle anılsak, yerli ve yabancı turistler gelse, yeni iş imkânları doğsa, fena mı olur? Hele festival zamanlarında, dışarıdan gelen ziyaretçi akınıyla birlikte, ilçe esnafının da biraz yüzü gülse, ticari çark dönmeye başlasa, herkesin menfaatine olur diye düşünüyorum.
Değerli büyüklerim ve sayın yetkililer, lütfen artık daha fazla geç kalmadan bir şeyler yapın. Bu güzel memleket, hak ettiği gibi tanıtılsın artık. "Ağanın eli tutulmaz" misali, bakalım ilerleyen zamanlarda sesimiz ne kadar duyulmuş, ne kadar dikkate alınmış göreceğiz inşallah...
Selametle kalın...


30 Kasım -0001 Çarşamba 00:00

http://www.siverekgenclik.com/yazar/siverek-festivali-neden-yok--451.html