Siverek Haber

Siverek Haber

Cuma Özusan

HAYRETTİN KARAMAN'I DİNLEMEK


Cuma Özusan
31 Ekim 2011 Pazartesi 00:00
Hayrettin Karaman’la aynı gazetede yazarlık yapan bir arkadaşımız, artan adam kaçırma ve öldürme olaylarından çok etkilenmiş olarak hocanın neden bu konularda yazı yazmadığını dile getiriyor ve ona sitem ediyor. Bu dilek hiç şüphesiz iyi niyetin ve samimiyetin eseridir fakat olumlu bir sonuç doğuracağını tahmin etmiyorum. Çünkü adam öldürenler, adam kaçıranlar Hayrettin Hocadan hiç etkilenmezler. Hocanın sesi onların kulaklarına gitmez, gidemez. Adam öldürmeyi kafasına koymuş olanlara hoca ne diyecek. “Zinhar adam öldürmeyin, yazıktır, günahtır, ahretinizi haram etmeyin, cehenneme gidersiniz” mı diyecek. Bu sözleri kim binlerce defa işitmedi ki buna uysunlar ve bunlardan etkilensinler. Adam öldürenler bu konuları herkesten çok daha iyi bilirler. Keşke adam öldürmek cahilliklerinden gelseydi. İnsanlar bilerek adam öldürüyor. O yazar arkadaşın bu dileği etkisiz kalacaktır.

Hayrettin hoca değerli ve saygın bir fıkıh âlimidir. Fıkıh âliminin sahası bellidir. Dini konuları bilmeyen veya az bilen kimselerin çözemediği meseleleri çözebilir. Hayrettin hoca dindarlara, ilahiyatçılara, dinin emirlerini önemseyenlere etkili olabilir, bunlara sözleri geçer ve fakat adam öldürenlere sözleri etkili olmaz. Bunu düşünmek bile mümkün değildir. Belki bu yazar kardeşimiz teröristlerle aynı zihniyette olanları hedef alarak birkaç söz söylemesini istiyordur fakat bu da geçersizdir. Teröristlerle aynı fikir ve davada olanların doğru yola gelip onlara baskı yapacakları düşünülemez. Bir defa teröristler onların emrinde değil, onlar teröristlerin emrindedir. Kalıyor sade vatandaşlar. Bunlara denilecek ki adam öldürenleri desteklemeyin, onlara yardım ve yataklık etmeyin, adam öldürmek büyük günahtır. Fakat bunun da etkili olacağını sanmıyorum. Kimse teröristlere isteyerek ve bilerek yardım etmiyor.

Anarşi ve terörizmi nasihatle ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bunu doğuran sebepleri anlamak ve ona göre hareket etmek lazımdır. Hastalık iyi teşhis edilmezse her defasında aynı şeylerle uğraşırız. Bu konuda ehli hall ve akd’in köklü bir şey yaptıkları görülmüyor. Bizim ülkemizde meseleler derin analizlere tabi tutulmuyor. “Yapma, etme, bu yanlıştır” demekle bir şey önlenemez. Hastalığın kaynağına inmek ve tedavi çarelerini aramak lazımdır. Siz evvela şerrin kökünü kurutacaksınız. Vasıta ve vesilelerini ortadan kaldıracaksınız, ondan sonra insanlara bunu yapmayın diyeceksiniz. Ortam kötülüklere müsaitse sözleriniz boşa gider. Nitekim hırsızlığı, zinayı, adam öldürmeyi önlemek için onu doğuran ortamı ortadan kaldırmalı ve sonra insanlara bunu yapmayın demeli. Meseleleri temelden ele almazsanız haklı ve doğru sözler söyleseniz bile söyledikleriniz hiçbir işe yaramaz, etkili olmaz.

Hayrettin hoca fıkıh âlimi ve uzmanıdır. Fıkıh âlimleri şer’in kati hükümlerinden zanni hükümlerini çıkarırlar. Kati hükümler içtihat konusu değildir. Herkesin onları bilmesi gerekir ve bilir. Yani adam öldürmenin haramlığını bilmek için uzman olmak gerekmez. Bunu bilmek için insanda akıl ve sağduyunun varlığı yeter. Bir insanda akıl ve sağduyu yoksa artık hiçbir nasihat tesir etmez. İmamı Azamı getirseniz faydası olmaz. Bu konuda fıkıh uzmanının sözü ile mesela kulak burun boğaz uzmanının sözünün farkı yoktur. Fıkıh âlimleri bizim haramlığını bilmediğimiz bir şeyi söylemiyorlar. Ancak işin teferruatına giriyorlar. Herkes doğru ve yanlış yolu biliyor. Bilerek bir şeyi yapana söz fayda vermez. Dinin sadece helal ve haram dedikleri şeylere uysaydık hiçbir sorunumuz olmazdı. Dünya cennete dönerdi. Vesselam.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık