Siverek Haber

Siverek Haber

KONUK YAZAR

ALLAH'TAN BAŞKA VELİNİZ VE YARDIMCINIZ YOKTUR


KONUK YAZAR
13 Şubat 2011 Pazar 00:00
 Her şeyi yoktan var eden Allah'a gönülden yönelen ve O'nun dinini yaşamada titizlik gösteren her kişi Allah’ın kendisi üzerindeki yakın korumasına ve takibine şahit olur. Allah, samimi olarak Kendisi’nin sınırları korunarak yapılan her işte müminlerin yolunu açar; zorlukları kolaylığa ve güç olanları başarıya ulaştırır. Kuran'ın pek çok ayetinde Allah, iman edenlere kesinlikle yardım edeceğini ve daima üstün olacaklarını vadetmiştir.

"... İman edenlere yardım etmek ise, Bizim üzerimizde bir haktır. "
(Rum Suresi, 47)

Allah’ın inanan müminleri her an koruduğuna ve yardımıyla destek verdiğine Kuran’da, "Rabbim, doğrusu bana indirdiğin her hayra muhtacım." (Kasas Suresi, 24) diyerek dua eden Hz. Musa’nın hayatını örnek olarak verebiliriz. Hz. Musa bu samimi duasının sonucunda güvenilir insanların yanına ulaşmış ve burada pek çok kolaylık ve nimetlere kavuşmuştur. Daha sonra ona peygamberlik vermiş ve yine onun duasına icabet ederek kardeşi Hz. Harun’u yanına destekçi kılarak güçlendirmiştir. Allah, Firavun ve ordusunun, Hz. Musa ve Hz. Harun'un peşlerine düştüklerinde de, denizi yarıp geçebilecekleri yol açarak onlara yine yardım etmiş, Firavun ve ordusunu suda boğmuştur.

"Andolsun, Biz Musa'ya ve Harun'a lütufta bulunduk. Onları ve kavimlerini o büyük üzüntüden kurtardık. Onlara yardım ettik, böylece üstün gelenler oldular."
(Saffat Suresi, 114-116)

Allah, Hz. Nuh'un kavmine gelecek tufandan Hz. Nuh’u ve Kendisi’ne inanan kullarını kurtarmak için Hz. Nuh’a gemi yapmasını ilham etmiştir. Hz. Yusuf’u zindan kurtarmış, ona atılan iftiraları açıklığa kavuşturmuş ve ona üstün bir makam nasip etmiştir. Hz. İsa’yı çarmığa gerilerek öldürülmek üzereyken Kendi Katına yükselterek onu korumuştur. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in üzerindeki yükünü hafifletmiştir. Allah, Kuran ayetleriyle bildirildiği üzere müminlerin kalplerine huzur ve güvenlik duygusu vermiştir.

"De ki: "Size bir kötülük isteyecek olsa sizi Allah'tan koruyacak, veya size bir rahmet isteyecek olsa (buna engel olacak) kimdir?" Onlar, kendileri için Allah'ın dışında ne bir veli, ne bir yardımcı bulamazlar."
(Ahzab Suresi, 17)

Allah, peygamberlerde olduğu gibi her işinde yalnızca Kendisine yönelip dönelenlerin dostu ve yardımcısıdır.  Allah yardımını, inanan kullarına her an dilediği şekilde ulaştırır. Bunun şuurunda olan bir insan hiçbir zaman acizlik içinde olan insanlardan ya da kendisine dahi yardımı dokunmayacak güçlerden medet ummaz. Tüm yardımın Allah’tan geldiğini bilir, hemen Allah'a yönelip şükreder. Karşılaştığı tüm olayları ve durumları Allah’ın yarattığını bildiğinden sadece O’na minnet duyar ve O'na sonsuz sevgiyle bağlanır.

"... Bilmez misin ki Allah, gerçekten her şeye güç yetirendir. (Yine) Bilmez misin ki, gerçekten göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. Sizin Allah'tan başka veliniz ve yardımcınız yoktur."
(Bakara Suresi, 106-107)

Nevin Duyar

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık