Siverek Haber

Siverek Haber

KONUK YAZAR

KKTC'DAKİ SENDİKA; KURULUŞ AMACINA TERS BİR UYGULAMANIN İLKİ


KONUK YAZAR
12 Temmuz 2010 Pazartesi 00:00


                    Demokratik bir ortamın ürünü olan sendikacılık anlayışı, daha fazla bireysel ve toplumsal demokratik normların gelişmesini sağlayan ve üyelerin bireysel hak ve özgürlüklerin savunmasında kendisine görev bilen ve toplumdaki diğer insanlarında haklarını savunan bir sivil toplum kuruluşudur.
                Ancak KKTC’ deki yaz kurslarında velilerin isteği üzerine açılan Kur’an kurslarına sendikanın baskısı anlaşılır gibi değildir.  Sendika bu faaliyetiyle sendikacılıktan çıkıp, baskıcı bir terör örgütün işlevini yerine getirilmiştir. Yapılan bu uygulamaya bakıldığından bir sendikanın yapacağı iş değildir.  Görev ve yetki alanına giren bir davranış değildir. Bu gün Güney Kıbrıs’ta hatta birçok Avrupa ülkelerinde insanlar kendi inançları gereği eğitimi rahatlıkla yapabilmekteyken, ancak KKTC ‘deki bu sendika olayı sanki o küçük çocuklara karşı kanlıymış gibi davranışı insanlık dışı bir olaydır. Hakları korunması ve geliştirmeye çalışması gerekirken, bireysel hak ve özgürlükleri gasp etmeye çalışan, Dünya üzerin sendikacılığın ilki ve yüzkarasıdır. Kuyruk acısı varmış gibi bir davranış sergileyen bu sendikada üyesi olan KKTC’  İnsanların bundan en kısa zamanda istifa ederek gerçek yeni bir sendika kurmalarıyla belki bu ayıp ortadan kalkabilir. Yoksa KKTC ‘  kara bir leke olarak kalacaktır.

               Bu sendikanın AKP’ye alerji olması acaba Mehmet ÖZBEK’İN yetişmelerimidir. Kuyruk acısının peşinde, yoksa onun direktifleriyle bu hareketi sergiliyorlar. Eğer böyle bir şeyse korkunç bir olaydır. Kuzu postuna bürünmüş kurt’a benzer, Kurt hiçbir zaman koyun ve kuzuya karşı merhametli davranmayacağı gibi onların yaşama haklarına da saygı gösteremez. Yoksa Hükümetle ne alıp vermeleri vardır. Yoksa bu güne kadar Dünya arenasında KKTC’ haklarını savunan onları yok olmaktan kurtaran bu ülkenin evlatları değil midir?
                Uygulamalarıyla Sendikacılık anlayışına ters düşen, hiç bir ülkede böyle bireysel hakların kısıtlayıcı engelleyici ve baskıcı tavrı içinde olan demokratik sivil toplum kuruluşu olarak böyle bir sendika mümkün olmayacağı ifade etmek istiyorum. 
               Bence KKTC’ bu sendika faaliyetinde buluna bu insanlar yanlış bulvardadırlar. Çünkü bunlar zorbalık olan bu uygulamaları bir sendika çatısı altında gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bu demokratik kurumları bozma ve etkisiz hale getirmektir. Buda demokratik sisteme ve içindeki sivil toplum kuruluşlarına vurulan en büyük bir darbedir. Ancak bu uygulamalarını sendikacılık çatısı altında değil de başka bir örgütle yapmış olsalardı. Kimsenin bu kadar tepkisini çekmezdi. Hem demokratik bir kuruluş olan sendikacılık yapacaksın hem de bu çatı altında diktatörlerin yaptığı bir uygulamayı gerçekleştireceksin,
Bu demokratik dinamikleri bombalamak demektir.  Bir sendika temsilcisi olarak bu uygulamadan utanç duyuyorum.  Temennim bu lekenin silinmesi için sendikanın   özüne dönmesi gerekir.  
                                                                     

Ali lale
                                                                                                                     

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık