Siverek Haber

Siverek Haber

Mustafa Karadağlı

BİZ ADAM OLUR MUYUZ?


Mustafa Karadağlı
4 Mart 2013 Pazartesi 09:02

Siverek Haliliye Camii Önü. Trafiğin en yoğun olduğu noktalardan biri.

Yol dört yol şeklinde. Ne bir trafik sinyalizasyonu ne bir trafik görevlisi var. Yani yol tamamen güçlünün insafına terk edilmiş bir vaziyette.

Gülabibey Camii’nin bulunduğu sol şeritten giriş yapıyorum. Cumhuriyet İlköğretimin bulunduğu ana şeride girmeye çalışırken trafik yoğunluğu gözüme ilişiyor. Önde sıfır model kocaman wolksvagen marka kocaman bir minibüs.

Dikkat etmişseniz Haliliye Camiinin karşısında Sıcak Siverek Tatlısı satan küçük bir kulübe var. Minibüs sürücüsü araçtan inmiş yolun ortasında tatlıcıdan sıcak tatlı atıştırıyor. Arkasında üç araç sürücüsü basıyor kornalara.

Minibüs sürücüsü istifini bozmuyor. Tatlının verdiği zevki belki yarıda keserek sağ elinin parmaklarını yalayarak kızgın bir şekilde, arkadakilere küfrederek biniyor aracına…

Ah güzel şehrimin tuhaf insanları ah… Biz ne zaman adam olacağız? Servetimiz var, kendini büyük görmüşlüğümüz var ama maalesef medeniyetimiz yok.

Ne yazık ki mideler dolu ama kafa ve kalplerimiz boş!

Yolun ortasında çekirdek yiyeni mi desek…

Yaşı başı geçmiş sözde olgunların yere tükürmesini-sümkürmesini mi desek…

Evde beslediği danasının dışkısını tüm uyarılara rağmen ısrarla bu şehir çirkin ve çirkef görünsün diye yolun ortasına dökeni mi desek…

Güzelim yeşil alanlarda koyunlarını otlata nı desek…

“Eşekler çoktur ama hepsi bir arada değil”! Siverek’in bu mahalli deyimine inat olsun diye, cadde ortasında sürüler halinde dolaşan eşekleri mi desek… Hepsi var bu memlekette.

Bu tür değişmez tutumlara sahip bir milletle, böyle bir kafayla, böyle bir kalbe sahip bir halkla nereye kadar gidebiliriz?

Ya da bu birikimle biz adam olur muyuz sizce?

Bu psikoloji içerisinde aklıma zuhur eden çözüm önerilerini -belki tasvip etmeyebiliriz-ama neticesi insanın bir arada mutlu yaşaması ise neden olmasın diyerek kısa ve öz olarak şöyle yazabilirim.:

Bediüzzaman derki; Medenileri galebe çalmak ikna iledir. Bedevileri galebe çalmak ise icbar iledir.(medeni insanlar uyarılarak, medeniyetsiz insanlar ise zorlanarak yola getirilirler)

Amerika’yı ne ayakta tutuyor biliyor musunuz? Yaptırım gücü yüksek adil kanunlar…

Osmanlı'yı 700 yıl kadim kılan ise yaptırım gücü acil ve insana saygıyı esas almış bir kanunlar sistemiydi.

Selam ve Muhabbetle…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Haberler

Yukarı Çık